Umową zawartą w formie aktu notarialnego właściciel działki w drodze zamiany przeniósł na rzecz gminy własność nieruchomości objętej planem zagospodarowania, zaś gmina przeniosła na stronę prawo własności innej działki. W akcie notarialnym przedstawiciel gminy oświadczył, że nabycie przez gminę nieruchomości należącej do tej pory do właściciela działki, następuje pod realizację celu publicznego. Zgodnie z umową gmina zobowiązała się wypłacić stronie, tytułem wyrównania różnicy wartości zamienianych nieruchomości ustaloną kwotę.
Rada miejska ustaliła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Spowodowało to zmianę wartości objętych nim działek. W związku z tym prezydent miasta ustalił wobec właściciela działki jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Od takiej decyzji właściciel działki wniósł odwołanie.
Pełna treść artykułu dostępna jest w Serwisie Samorządowym>>>
Nie zawsze gmina może domagać się opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości
Dokonanie przeniesienia prawa własności nieruchomości na gminę w celu umożliwienia jej realizacji celu publicznego, nie uprawnia gminy do domagania się od byłego właściciela opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości uznał WSA w Gliwicach.