Inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na budowę pomostów na jeziorze. Inwestor planuje wykonanie wejścia na pomost nie bezpośrednio ze swojej działki, tylko z działki sąsiedniej (która jest działką gminną). Działka inwestora nie przylega bezpośrednio do jeziora.

Czy możliwe jest wydanie pozwolenia wodnoprawnego, gdy działka inwestora nie jest bezpośrednio połączona z jeziorem?

Planowane pomosty mają długość powyżej 25 m.

Czy w pozwoleniu wodnoprawnym należy zobowiązać do uzyskania pozwolenia na budowę tych pomostów?

Czy należy uznać za stronę sąsiadów inwestora, którzy z jednej strony graniczą z wnioskodawcą, a od strony jeziora dzieli ich wspomniana wyżej działka gminna?


Odpowiedź:

Udzielając pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód lub na wykonanie urządzeń wodnych, rozpatrujemy możliwość udzielenia takiego pozwolenia z punktu widzenia gospodarowania wodami, zachowania dobrego stanu wód, niepowodowania marnotrawstwa wody, a także niewyrządzania szkód.


Stosownie do przepisu art. 123 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) - dalej pr. wod., pozwolenie wodnoprawne nie rodzi praw do nieruchomości koniecznej do jego realizacji oraz nie narusza uprawnień osób trzecich przysługujących wobec tych nieruchomości.

Powyższe oznacza, że udzielając pozwolenia wodnoprawnego, nie wnikamy w prawo do własności gruntu, ani też nie uzależniamy udzielenia pozwolenia od złożenia oświadczenia o posiadaniu prawa do władania nieruchomością. Takie oświadczenie wymagane jest dopiero przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę, lub przy zgłaszaniu robót, na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.).


Stroną postępowania w sprawie o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego będzie właściciel wody oraz właściciel działki, na której będzie lokalizowany pomost (gmina). W myśl przepisu art. 127 ust. 7 pkt 5 pr. wod., stroną postępowania jest władający powierzchnią ziemi położoną w zasięgu oddziaływania planowanych do wykonania robót. Nie wydaje się, aby planowany pomost oddziaływał na grunty sąsiadów, a zatem aby byli oni stronami tego postępowania.

W pozwoleniu wodnoprawnym nie nakłada się na inwestora obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, gdyż w pozwoleniu można nałożyć tylko takie obowiązki, o których mowa w art. 128 pr. wod.