Czy na przebudowę rowu przydrożnego w każdym przypadku wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

W związku z budową zjazdu na posesję konieczne jest wykonanie przebudowy rowu przydrożnego - ułożenie w jego osi kręgów betonowych.

Zarządca drogi poinformował, że rów przydrożny jest elementem technicznym drogi i należy do wyposażenia technicznego pasa drogowego. Ponadto wymagania dotyczące rowów przydrożnych opisane są w dziale IV rozdziale 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430).

Czy wobec powyższego i wobec przepisów art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. do rowów przydrożnych należy stosować przepisy dotyczące urządzeń wodnych czy raczej należałoby uznać je za urządzenia i instalacje techniczne niebędące urządzeniami wodnymi, zgodnie ze stanowiskiem zarządcy drogi?

Czy w przypadku odwadniania drogi za pomocą rowów przydrożnych powstanie lej depresji i czy mogą mieć zastosowanie przepisy art. 124 pkt 6pr. wod.?


Odpowiedź:

Na samym wstępie wypada wyjaśnić, że rowy przydrożne mogą być zarówno szczelne, jak i ziemne.

W sytuacji gdy są to rowy szczelne, to nie kształtują one zasobów wodnych, zatem nie są rowami, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. a pr. wod. Takie rowy stanowią otwarty system kanalizacyjny, którego wykonanie ani przebudowa nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Przydrożne rowy ziemne, nie tylko odprowadzają wody z odwodnienia pasa drogowego, ale również z terenów przyległych i wpływają na stan stosunków wodnych na tych terenach, czyli kształtują zasoby wodne, zatem są urządzeniami wodnym, na których wykonanie wymagane jest uzyskanie pozwolenie wodnoprawnego. Przebudowa ziemnego rowu przydrożnego może, ale nie musi wymagać pozwolenia wodnoprawnego, gdyż stosownie do przepisu art. 9 ust. 2 pkt 2 pr. wod., do przebudowy urządzeń wodnych, przepisy o wykonaniu urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio. Jak już wielokrotnie pisałam, odpowiednie stosowanie przepisu oznacza, że przepis ten stosujemy, jeżeli w konkretnej sytuacji ma on zastosowanie lub go nie stosujemy - jeżeli nie ma zastosowania. Od lokalnych warunków i wielkości tej przebudowy zależy zatem, czy przebudowa ta będzie kształtować zasoby wodne (zmieniać stosunki wodne na terenach przyległych) i wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego nakładającego na właściciela określone obowiązki. W większości przypadków, na taką przebudowę rowu (ułożenie kręgów na zjeździe z drogi), pozwolenie wodnoprawne nie powinno być wymagane.

Przepis art. 124 pkt 6 pr. wod. ma zastosowanie do odwadniania wszelkich obiektów i wykopów budowlanych, zatem również i do drogi. Przy odwadnianiu drogi rowami lej depresji może powstać jedynie w wyjątkowych sytuacjach.