Założeniem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa obrotu prawnego przez rezygnację z możliwości korzystania ze „zwykłego” podpisu elektronicznego przy zawiązywaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie S-24 (tj. przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym).
Ministerstwo Sprawiedliwości zwraca uwagę na to, że w ostatnich miesiącach pojawiły się sygnały o przypadkach nadużyć, polegających na nieuprawnionym wykorzystywaniu danych osobowych innych osób do założenia spółki z o.o. w trybie S-24. Do utworzenia takiej spółki przy pomocy „zwykłego” podpisu elektronicznego wystarczy bowiem jedynie założenie konta w systemie teleinformatycznym i podanie imienia, nazwiska oraz numeru PESEL.
Do założenia spółki z o.o. w trybie S-24 stosowane będą nadal: kwalifikowany podpis elektroniczny oraz podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.
Podkreśla się, że dostępność kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest dziś nieporównywalnie większa niż w momencie wprowadzania trybu S-24, natomiast korzystanie z profilu zaufanego ePUAP staje się coraz łatwiejsze dzięki rozszerzeniu dopuszczalnych metod identyfikacji na potrzeby uzyskania profilu zaufanego ePUAP (w październiku 2016 r. umożliwiono potwierdzanie profilu zaufanego ePUAP przez systemy transakcyjne banku PKO BP, a 19 kolejnych banków pracuje nad wdrożeniem takiej możliwości) oraz technicznym usprawnieniom samego systemu ePUAP.
Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.