Przy granicach pięciu obszarów Natura 2000: Ostoja Napiwodzko-Ramucka, Puszcza Napiwodzko-Ramucka, Warmińskie Buczyny, Murawy na Pojezierzu Ełckim, Ostoja Poligon Orzysz pojawiły się tablice z nazwą obszaru. Obszary Natura 2000 w województwie warmińsko-mazurskim obejmują około 27% jego powierzchni.
Warto przypomnieć, że w granicach tych obszarów nie ma żadnych narzuconych zakazów i ograniczeń, które uniemożliwiałyby ich rekreacyjne użytkowanie. Po tych terenach można poruszać się swobodnie, pamiętając jednak o szacunku dla natury. Gdy odwiedzamy taki cenny przyrodniczo obszar, pamiętajmy aby nie niszczyć występujących tam roślin i grzybów. Być może są chronione. Nie należy płoszyć napotkanych zwierząt, ani ich dokarmiać. Nie zapomnijmy również zabrać ze sobą odpadów, które wytworzymy podczas spaceru.
Podobne tablice ustawiono przy granicach czternastu rezerwatów przyrody: Borki, Półwysep i 5 wysp na jeziorze Rydzewskim, Sztynort, Piłackie Wzgórza, Cisowy Jar, Torfowisko na Tatarskiej Górze, Mokre, Jezioro Nidzkie, Ptasia Wyspa, Jezioro Długie, Jezioro Drużno, Jezioro Kośno, Małga, Dęby Napiwodzkie. Tablice informacyjne stanęły w miejscach widocznych, przy drogach dojazdowych do rezerwatów przyrody, parkingach, często na tle ścian lasów. Mają one zapobiegać niewłaściwemu zachowaniu na obszarach chronionych. - Pamiętajmy, że w rezerwacie przyrody można poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Jeśli takie szlaki nie zostały wyznaczone, obowiązuje zakaz wstępu na jego teren.
W województwie warmińsko-mazurskim jest 110 rezerwatów przyrody. W zależności od przedmiotu ochrony, możemy wśród nich wyróżnić rezerwaty: torfowiskowe, faunistyczne, florystyczne, leśne, krajobrazowe i wodne. Tylko część z nich została udostępniona do ruchu pieszego i rowerowego. Do pozostałych możemy wejść, jedynie po uzyskaniu zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Więcej: www.gdos.gov.pl