Organ nadzoru budowlanego nakazał właścicielom wykonanie rozbiórki części budynku, wzniesionej bez wymaganego pozwolenia na budowę. Właściciele wnieśli odwołanie od tej decyzji po terminie, i nie złożyli wniosku o przywrócenie terminu do jego wniesienia.


W skardze do WSA właściciele domagali się przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji, argumentując uchybienie terminu złym stanem zdrowia oraz trudną sytuacją materialną.

WSA uznał skargę za nieuzasadnioną.

Właściciele zarzucili organowi błędną wykładnię art. 107 § 1 k.p.a., polegającą na przyjęciu, że decyzja administracyjna nie musi zawierać pouczenia o możliwości złożenia wniosku o przywrócenie terminu.

NSA nie zgodził się z zarzutem właścicieli.

NSA przypomniał, iż ewentualne przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej może nastąpić jedynie na wyraźną prośbę zainteresowanego. Natomiast sam fakt dokonania określonej czynności po terminie nie może być podstawą do domniemania, że strona składa wniosek o przywrócenie terminu.


Zdaniem NSA organy nie były zobowiązane do udzielenia właścicielom pouczenia o możliwości złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Nie ma bowiem żadnego przepisu prawa, z którego wynikałby obowiązek organu pouczania strony o ewentualnych przyszłych popełnianych przez nią błędach proceduralnych.


Ugruntowana w europejskiej kulturze prawnej zasada ignorantia iuris nocet wyraża założenie, że każdy obywatel powinien znać adresowane do niego normy prawne – uznał NSA.


Na podstawie:
Wyrok NSA z 11 lutego 2014 r., sygn. akt II OSK 2188/12, prawomocny