Obecnie samorządy samodzielnie podejmują uchwały o wysokości stawek za odbiór odpadów. Już teraz mamy pierwsze informacje, że stawki te kształtują się różnie w zależności od regionów, tam gdzie już je określono są na poziomie od 7 do 10 zł miesięcznie od mieszkańca, informuje Ministerstwo Środowiska. W gminach, w których odbieranie i zagospodarowanie odpadów było dotychczas regulowane, stawki opłat będą porównywalne do istniejących. Z kolei tam gdzie mieszkańcy nie ponosili żadnych kosztów związanych z gospodarką odpadami, ceny z pewnością wzrosną.
Szacunki ministerstwa wskazują, że blisko 1/3 mieszkańców nie wywiązywała się z ustawowego obowiązku płacenia za odbiór odpadów. Skutkiem tego były np. dzikie wysypiska, ale też brak rynkowych impulsów do rozwoju niezbędnej infrastruktury odbioru i zagospodarowania odpadów. Ewentualny wzrost kosztów odbioru odpadów może na początku wdrażania nowego systemu wynikać z faktu, że obliczeń trzeba dokonywać dla wszystkich mieszkańców, także tych, których odpowiedzialność za niezgodne z prawem zagospodarowanie odpadów do tej pory nie była egzekwowana.
Trzeba też pamiętać, że wysokość stawek ustalanych przez gminy będzie mogła ulegać modyfikacji w miarę rozwoju rynku – jeśli zaistnieją przesłanki do obniżania kosztów, samorządy będą miały narzędzia do podejmowania takich działań – w interesie swoich mieszkańców. Wpływy z pobieranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokryją faktyczne koszty funkcjonowania systemu, obejmujące m.in. odbieranie, transport, odzysk czy ich unieszkodliwianie, a także tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
System ustalania opłat jest jasno wskazany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Alternatywne metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostały wprowadzone podczas procedowania ustawy w Senacie na wyraźne życzenie przedstawicieli samorządów. Katalog metod został właśnie w wyniku m.in. głosów samorządów rozszerzony tak, aby każda gmina mogła ustalić system najbardziej adekwatny do sytuacji w danym regionie i najkorzystniejszy dla swoich mieszkańców. Tak jak dotąd przy pobieraniu przez gminę opłat za wodę i ścieki, także opłacanie kosztów odbioru odpadów komunalnych ma największe szansę na ściągalność od mieszkańców.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: www.mos.gov.pl, stan z dnia 2 listopada 2012 r.