Obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. przepisy - jak deklaruje resort środowiska - mają na celu ograniczenie stosowania lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 50 mikrometrów, które ze względu na grubość w większości przypadków nie nadają się do wielokrotnego użycia.
- W tym celu wprowadzono opłatę recyklingową, która ma zniechęcić klientów do pobierania tych toreb w jednostkach handlowych. Torby o grubości powyżej 50 mikrometrów nie zostały objęte przepisami dyrektywy - wskazuje Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Wprowadzenie opłaty wynika z przepisów znowelizowanej ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, w ślad za postanowieniami dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/720 z dnia 29 kwietnia 2015 r. zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. Stawka opłaty jest regulowana przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2017 r. Obecnie wynosi 0,20 zł za jedną foliówkę.
Przedstawiciel resortu poinformował, że w związku z wprowadzeniem opłaty recyklingowej niektóre jednostki handlowe, zdecydowały się na rezygnację ze sprzedaży lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 50 mikrometrów. - Tym samym ograniczają ich zużycie, co jest zgodne z celem zarówno ww. dyrektywy jak i ustawy, zmierzającym do redukcji zużycia jednorazowych toreb - podkreślił Sławomir Mazurek.