Zgodnie z definicją zawartą w art. 5 pkt 21 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r. poz. 2134, z późn. zm.) tereny zieleni to tereny urządzone wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, pełniące funkcje publiczne, a w szczególności parki, zieleńce itd.
– Należy zauważyć, że tereny te mogą być położone zarówno na nieruchomościach będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, ale także na terenach prywatnych – wyjaśnia Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski, i jako przykład takiego terenu zieleni podaje stare parki położone w otoczeniu prywatnego dworku czy pałacyku, które są udostępniane zwiedzającym. Parki te pełnią funkcje publiczne, nie stanowią jednak własności państwowej.
Wobec wyczerpującego charakteru przytoczonej definicji nie zachodzą w mojej opinii przesłanki do podejmowania działań zmierzających do doprecyzowania w tym zakresie obowiązującego przepisu ustawy – odpowiada na interpelację posła Andrzej Szweda-Lewandowski.