Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

W karcie terenu dopuszcza się jedynie w liniach rozgraniczających lokalizację wszelkich rodzajów infrastruktury technicznej, ścieżkę rowerową oraz ciąg pieszo jezdny.

Czy organ może przyjąć do wiadomości zgłoszenie montażu obiektów malej architektury (ławki, urządzenia do ćwiczeń, kwietniki) w miejscu oznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako ciąg pieszo-jezdny?

Odpowiedź

Jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa w pytaniu, ściśle określa, że na danym terenie można lokalizować jedynie obiekty infrastruktury technicznej, ścieżkę rowerową oraz ciąg pieszo-jezdny, nie przewidując w tym zakresie jakichkolwiek wyjątków, to zasadnym wydaje się uznanie, że nie dopuszczalne jest lokalizowanie na przedmiotowym terenie innych obiektów budowlanych, w tym obiektów małej architektury.


W konsekwencji, jeżeli budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, organ przyjmujący takie zgłoszenie zobowiązany jest wnieść sprzeciw od zgłoszenia, na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.), w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .