Resort przypomina, że już raport Najwyższej Izby Kontroli z 2016 r. wskazywał, że ceny wody z wodociągów i odprowadzania ścieków w Polsce należą do najwyższych w Unii Europejskiej. Powołanie krajowego regulatora cen wody ma zapobiec wzrostom cen. Jego rolą będzie nadzór nad wysokością opłat tak, aby była ona racjonalna, uzasadniona ekonomicznie kosztami poboru wód i zrzutu ścieków.
Ministerstwo Środowiska zapewnia również, że przepisy nowego Prawa wodnego umożliwią obniżenie maksymalnej stawki opłaty z 4,23 zł do 0,70 zł za m3. Stawki będą szczegółowo określone w rozporządzeniu Rady Ministrów, ale nie są przewidziane skokowe podwyżki opłat za pobór wody dla mieszkańców. Pozostaną one na niezmienionym poziomie do 2020 r.
Dostawca wody nie musi sprzedawać jej po maksymalnych stawkach przewidzianych w rozporządzeniu. Nowe Prawo wprowadza jedynie opłatę stałą w celu racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych.
Nowe opłaty obejmą natomiast sektory energetyki oraz chowu i hodowli ryb. Ministerstwo Środowiska przekonuje, że zostały one ustanowione w porozumieniu z tymi sektorami na najniższym możliwym poziomie. Stawki za wodę dla przemysłu pozostaną na takim samym poziomie, jak w 2016 roku, co najmniej do 2018 r.
Źródło: Ministerstwo Środowiska, stan z 21.09.2017 r.