Ministerstwo Środowiska zleciło pracę pn. „Przygotowanie opracowania dotyczącego możliwości wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego dla opakowań", której wyniki będą znane w grudniu 2017 r. Jak informuje wiceminister Mazurek, powyższa praca ma na celu dokonanie oceny, na ile uzasadnione jest wprowadzenie takiego systemu w Polsce, biorąc pod uwagę koszty jego funkcjonowania, konieczne zmiany organizacyjne, prawne itp.
System kaucji za opakowania funkcjonuje od kilku lat m.in. w Szwecji, Niemczech czy Finlandii. W sklepach znajdują się specjalne automaty, które po wrzuceniu pustego opakowania oddają za nie kaucję. Obywatele przyzwyczaili się do tej metody, a dzięki temu zmniejszył się odsetek dzikich wysypisk. – Polacy mają duży problem z nielegalnymi wysypiskami, lasy, łąki i plaże są notorycznie zaśmiecane – wskazuje poseł Tomasz Jaskóła i dodaje, że wprowadzenie kaucji za opakowania być może pomoże w ograniczeniu i zatrzymaniu tego procederu.
Poseł zaznacza, że obecnie obowiązują przepisy, które pozwalają przedsiębiorcom na dobrowolne stosowanie kaucji. Spotykane jest to najczęściej w branży piwowarskiej, gdzie producenci ustalają i pobierają kaucję od jednostek handlowych za opakowania. Taka kaucja pobierana jest od ostatecznego nabywcy tych produktów. Zasady pobierania kaucji ustalają więc między sobą wprowadzający produkty w opakowaniach oraz sprzedawcy tych produktów. W takim przypadku kaucja jest elementem umowy cywilnoprawnej pomiędzy sprzedawcą a klientem.
Aktualne przepisy umożliwiają również przedsiębiorcom wprowadzającym produkty w opakowaniach zawieranie specjalnych porozumień z ministrem środowiska w sprawie systemu zbierania, transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów opakowaniowych, w którym może zostać zastosowany mechanizm kaucji. Niestety póki co żaden przedsiębiorca nie zdecydował się na zawarcie takiego porozumienia – zaznacza poseł Jaskóła.
Wiceminister Mazurek podkreśla, że obecnie nie jest planowane wprowadzenie w Polsce żadnego z rozwiązań podobnych do tych stosowanych w niektórych państwach Europy. Ekspertyza, którą zleciło Ministerstwo Środowiska, będzie zawierała m.in. analizę systemów kaucyjnych stosowanych w Europie, także pod kątem ich efektywności oraz możliwości ewentualnego wprowadzenia podobnych rozwiązań w Polsce. O jakichkolwiek planach działań w tym zakresie dowiemy się więc nie wcześniej niż na początku 2018 r.