Resort budownictwa informuje, że podczas połączonego posiedzenia sejmowych komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej podsumowane zostały prace nad rządowym projektem kodeksu urbanistyczno-budowlanego.
Projekt ustawy uwzględnia najnowszy raport NIK dotyczący planowania i zagospodarowania przestrzennego - wskazuje w komunikacie MIB.
Podczas połączonych obrad komisji, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podkreślił, że projekt realizuje wnioski NIK przedstawione posłom podczas posiedzenia komisji 8 czerwca 2017 roku.
- Nowa redakcja kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który ma przywrócić i utrwalić ład przestrzenny w Polsce, jest odpowiedzią na wnioski zawarte w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Wszystkie zasadnicze postulaty NIK znalazły odzwierciedlenie w projektowanych przepisach – powiedział wiceminister Tomasz Żuchowski.
Resort wskazuje, że w nowych przepisach znajdzie odzwierciedlenie sześć najważniejszych postulatów NIK:
1) traktowanie przestrzeni i jej walorów jako dobra wspólnego, przy wyważeniu interesu publicznego i prywatnego,
2) nadanie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego mocy wiążącej przy inwestowaniu na terenach nieobjętych planami miejscowymi,
3) rozszerzenie wymogu sporządzania planów miejscowych dla terenów o istotnych walorach, np. przyrodniczych,
4) uregulowanie kwestii terminu ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
5) zapewnienie spójności dokumentów planistycznych,
6) skuteczne informowanie lokalnych społeczności, zapewniające zwiększenie udziału interesariuszy w procesie planowania przestrzennego.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podkreśla, że projekt ustawy Kodeks urbanistyczno-budowlany został poddany pogłębionym konsultacjom publicznym, zakończenie prac rządowych jest planowane na grudzień 2017 roku.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Budowlany Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |