Melexy poradziły sobie na trasie do Morskiego Oka

W piątek zakończył się pierwszy, trwający prawie 3 tygodnie, etap testów pojazdu typu Melex, jako jednej z rozważanych form transportu turystów na trasie prowadzącej do Morskiego Oka.

Testy odbywały się przy różnych temperaturach oraz podczas różnych warunków pogodowych, co w opinii producenta nie wpłynęło na wydajność urządzenia. TPN przewiduje, że dla pełnego zapewnienia turystom bezpieczeństwa oraz sprawnego transportu pojazd musi przejść jeszcze okres testów w warunkach zimowych. 

Podczas jazdy pod górę Melex jechał prędkością 10–12 km/h, a podczas zjazdu około 16 km/h. Pokonanie siedmiokilometrowej trasy z Palenicy Białczańskiej do Włosienicy zajmowało około 30 minut, zaś zjazd około 20 minut. Melexem kierowali wozacy na co dzień powożący zaprzęgami konnymi. Każdy z wozaków był zobowiązany do odbycia przynajmniej jednej jazdy próbnej. W testach stale uczestniczyli przedstawiciele producenta, którzy szkolili kierowców, odpowiadali na wszelkie pytania związane z działaniem pojazdu oraz wymieniali akumulatory.

Ze wstępnych raportów wynika, że pierwsze, letnie testy Melexa zakończyły się powodzeniem. Nie odnotowano żadnych istotnych problemów technicznych, ale TPN oczekuje jeszcze na pełną dokumentację po przeglądzie technicznym pojazdu od producenta. - Jesteśmy też zgodni, że Melex musi przejść jazdy próbne w różnych warunkach atmosferycznych. Przez nami jesień i zima, kiedy turystów w Tatrach również nie brakuje, a my musimy być pewni, że będą bezpieczni i że jeśli zdecydują się na ten środek transportu, to bez komplikacji dotrą do celu – powiedział Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 Dalsze testy Melexa to nie jedyna decyzja Tatrzańskiego Parku Narodowego w sprawie transportu turystów do i z Morskiego Oka. Park chce kontynuować dialog społeczny rozpoczęty 14 sierpnia 2014 r. debatą, która odbyła się w dyrekcji TPN, i zdecydował o stworzeniu Grupy Roboczej ds. Sytuacji Koni na Drodze do Morskiego Oka. Celem prac tej Grupy byłaby rzetelna analiza oraz ocena wad i zalet każdego z możliwych rozwiązań, a następnie wybór rozwiązania najkorzystniejszego dla wszystkich zainteresowanych – wyjaśnił Ziobrowski. Pierwsze spotkanie Grupy Roboczej odbędzie się 15 października.

Opracowanie: Ewa Saj

Źródło: www.tpn.pl, stan z dnia 11 września 2014 r.

Data publikacji: 11 września 2014 r.