Wiceminister energii w rozmowie z wnp.pl zapewnił, że implementowaniu korzystnych regulacji dla sektora biogazowego służyło odroczenie o pół roku wprowadzenia rozdziału 4 ustawy o OZE, do którego wpisano regulacje dotyczące nowych zasad wsparcia dla producentów zielonej energii.

Zgodnie z pierwotnym brzmieniem ustawy o OZE, rozdział 4 – który zakładał wygaszenie systemu zielonych certyfikatów i wprowadzenie systemu taryf gwarantowanych dla najmniejszych producentów energii w mikroinstalacjach o mocy do 10 kW, a także systemu aukcyjnego – miał wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., ale tuż przed końcem 2015 r. parlament przegłosował odroczenie tego terminu o pół roku. Ministerstwo Energii zapowiadało wówczas, że do tego czasu przygotuje regulacje doprecyzowujące przepisy z rozdziału 4, jednak nadal nie są znane nawet założenia zmian, nad którymi ma pracować ME.

Wiadomo, że jedna ze zmian będzie dotyczyć regulacji dla sektora biogazowego, które dzięki kolejnej nowelizacji ustawy o OZE mają zyskać korzystniejszą pozycję na rynku energetyki odnawialnej.

Wiceminister Piotrowski zapewnił, że nowe regulacje pozwolą na „unikniecie upadłości obecnie funkcjonujących biogazowni rolniczych oraz wsparcie ich dalszego rozwoju”, a także wpłyną na promocję „przedsiębiorczego i społecznego podejścia w grupach ludności zamieszkujących tereny wiejskie (portal Gramwzielone.pl podaje za wnp.pl)”.

Źródło: www.gramwzielone.pl, stan z dnia 9 marca 2016 r.