Minister Tchórzewski podkreślił, że budowanie niskoemisyjnej gospodarki nie musi oznaczać całkowitego odejścia od węgla jako paliwa. – Węgiel jeszcze długo pozostanie naszym głównym nośnikiem energii, dlatego musimy zrobić wszystko, aby unowocześnić nasze górnictwo. Jest to niezmiernie ważne, zarówno dla sektora węgla koksowego, jak i energetycznego – dodał.
W ocenie ministra Tchórzewskiego, międzynarodowe spotkania takie jak Forum Górnicze, wpisują się w zmianę podejścia do górnictwa. Minister podkreślił także, że Polska nie zgadza się z postulatem całkowitej dekarbonizacji. - Osiągnięcie postulowanego przez Komisję Europejską całkowitego wyeliminowania węgla z europejskiej gospodarki do 2050 r. oznaczałoby dla Polski wzrost cen energii o co najmniej 100 proc., co jest nie do przyjęcia przez obywateli i przedsiębiorców – podkreślił. Dodał również, że Polska zamierza dużym wysiłkiem zmniejszyć udział węgla w produkcji energii w 2050 r. do ok. 50 proc., wobec ponad 80 proc. obecnie.
Komisja Europejska notyfikowała program pomocowy dla polskiego górnictwa. – Jego celem jest ratowanie branży. Oznacza to, że KE akceptuje fakt, że polskie górnictwo i węgiel nadal są i będą potrzebne polskiej gospodarce – poinformował minister Tchórzewski .
Natomiast prezes JSW Daniel Ozon zauważył, że przejście do gospodarki opartej na zaawansowanych technologiach zbyt często utożsamia się z odejściem od gospodarki opartej na przemyśle surowcowym. – Polska energetyka długo jeszcze pozostanie oparta na węglu, a świat przez kolejne lata nie odejdzie od produkcji stali z wykorzystaniem koksu – podkreślił.
Źródło: Ministerstwo Energii