Zwróciła ona uwagę, że list intencyjny zakłada współpracę "w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną".
Według przedstawicieli samorządu i BGK Nieruchomości SA - spółki zależnej Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), odpowiedzialnej za operacyjne przygotowanie i pilotażową realizację programu Mieszkanie Plus - realizacja programu to nie tylko wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też impuls prorozwojowy dla lokalnej gospodarki.
Na wskazanej przez miasto działce, wielkości 3,78 ha, może powstać ok. 350 mieszkań na wynajem. Porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Jak powiedział wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki, będzie to kolejna inwestycja BGK Nieruchomości w mieście.
Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu Mieszkanie Plus, Rada Ministrów przyjęła pod koniec września. Zakłada on zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.
Zgodnie z założeniami programu powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za metr kwadratowy.
W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy.
Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).
Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie. (PAP)