Wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) podlega informacja o wykreśleniu wpisu do CEIDG.

Przypomnijmy, że wpis do CEIDG zasadniczo jest dokonywany na wniosek, przy czym wpisem do CEIDG jest również wykreślenie albo zmiana wpisu. Przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek o wykreślenie wpisu, w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. Przepis ten stosuje się odpowiednio do wspólników spółki cywilnej w przypadku wpisania do rejestru przedsiębiorców spółki handlowej powstałej z przekształcenia spółki cywilnej, w zakresie działalności wpisanej do rejestru przedsiębiorców.

Likwidacja spółki jawnej

W razie rozwiązania spółki jawnej należy przeprowadzić, co do zasady, jej likwidację. Likwidatorami są w tym przypadku wszyscy wspólnicy. Wspólnicy mogą jednak powołać na likwidatorów tylko niektórych spośród siebie, jak również osoby spoza swego grona. Uchwała taka wymaga jednomyślności, chyba że umowa spółki będzie zawierała odmienne postanowienia. Jednak jest też możliwa sytuacja, że zakończenie działalności spółki będzie przebiegało bez przeprowadzania jej likwidacji. Zależy to od uzgodnień zawartych między wspólnikami.
Uwaga!
 

Likwidator może być odwołany tylko jednomyślną uchwałą wspólników.

Przy czym w przypadku, gdy spółka jawna w likwidacji nie ma likwidatorów uprawnionych do jej reprezentowania, wówczas nie ma ona również zdolności procesowej. Natomiast przymiot likwidatora nie ulega dziedziczeniu, również wyznaczenie dwóch spadkobierców wspólników do przesłuchania w charakterze strony powodowej nie jest równoznaczne z powołaniem ich na likwidatorów.
Do sądu rejestrowego należy zgłosić:
  1. otwarcie likwidacji,
  2. nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy,
  3. sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i wszelkie w tym zakresie zmiany, nawet gdyby nie nastąpiła żadna zmiana w dotychczasowej reprezentacji spółki.
Ważne!
 

Każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia.

Do wspomnianego wyżej zgłoszenia należy dołączyć złożone wobec sądu albo poświadczone notarialnie wzory podpisów likwidatorów. Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia „w likwidacji".
Powołani likwidatorzy mają obowiązek dokonania określonych przepisami czynności. Likwidatorzy powinni zatem:
  • zakończyć bieżące interesy spółki,
  • ściągnąć wierzytelności,
  • wypełnić zobowiązania oraz
  • upłynnić majątek spółki.
Nowe interesy mogą być podejmowane tylko wówczas, gdy jest to niezbędne do ukończenia spraw w toku. W stosunkach wewnętrznych likwidatorzy muszą stosować się do uchwał wspólników.
W przypadku, gdy w spółce funkcjonowali prokurenci, otwarcie likwidacji powoduje również wygaśnięcie prokury. Natomiast w okresie trwania likwidacji nie jest możliwe ustanowienie nowej prokury.
Ważne!

Likwidatorzy sporządzają bilans na dzień rozpoczęcia i zakończenia likwidacji. W przypadku, gdy likwidacja trwa dłużej niż rok, sprawozdanie finansowe należy sporządzić na dzień kończący każdy rok obrotowy.

Likwidatorzy powinni również zgłosić zakończenie likwidacji i złożyć wniosek o wykreślenie spółki z rejestru. Jeśli jednak zakończenie działalności spółki przebiega bez opisanej likwidacji, wówczas obowiązek złożenia wspomnianego wniosku ciąży na wspólnikach.

Należy podkreślić, że rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia jej z rejestru.
Księgi i dokumenty rozwiązanej spółki należy oddać na przechowanie wspólnikowi lub osobie trzeciej na okres nie krótszy niż 5 lat. W przypadku braku zgody wspólnika lub osoby trzeciej, przechowawcę wyznacza sąd rejestrowy. Przy czym wspólnicy i osoby mające interes prawny mają prawo przeglądać księgi i dokumenty spółki.
Powyższe zasady dotyczące zakończenia działalności spółki jawnej, stosuje się również do spółki komandytowej.
Natomiast w odniesieniu do spółki partnerskiej, przyczyną jej rozwiązania może być również jednomyślna uchwała wszystkich partnerów.
Uwaga!

W przypadku, gdy w spółce partnerskiej pozostaje jeden partner lub gdy tylko jeden partner posiada uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z przedmiotem działalności spółki, spółka ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem roku od dnia zaistnienia któregokolwiek z tych zdarzeń.

W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej przyczyną jej rozwiązania może być m.in. uchwała walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki. Należy pamiętać, że w odniesieniu do tej spółki mają zastosowanie przepisy dotyczące likwidacji spółki akcyjnej.
Z likwidacją spółek osobowych prawa handlowego wiąże się obowiązek wykreślenia ich z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W tym celu należy złożyć we właściwym sądzie rejestrowym wniosek o wykreślenie podmiotu z Krajowego Rejestru Sądowego na formularzu KRS-X2.
Należy też pamiętać, że od wniosku o wykreślenie z rejestru przedsiębiorców połączone z wykreśleniem z KRS pobiera się opłatę stałą w wysokości 300 zł. Natomiast od wniosku o wykreślenie z rejestru przedsiębiorców bez wykreślania z KRS, opłata wynosi 150 zł.
(...)
Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy