Zasadniczym celem ustawy jest zwiększenie stabilności pracy i zmniejszenie rotacji na wymienionych stanowiskach. W obecnym stanie prawnym do kompetencji nadleśniczego należy powoływanie i odwoływanie zastępców nadleśniczego, głównego księgowego nadleśnictwa, inżyniera nadzoru i leśniczego. Od kilku lat środowisko leśników i związki zawodowe postulowały konieczność zwiększenia stabilności pracy i mniejszej rotacji w wymienionej grupie stanowisk. Powołanie jako forma zatrudnienia nie zapewnia należytej ochrony stosunku pracy m.in. z uwagi na brak możliwości dochodzenia roszczeń pracowniczych przed sądem pracy.
Umowa o pracę zagwarantuje pracownikom stabilność zatrudnienia i ocenę uzależnioną od efektów ich pracy. Uchroni również lub znacznie utrudni stosowanie pozamerytorycznych kryteriów przy podejmowaniu decyzji kadrowych.
Ustawa trafi teraz do podpisu Prezydenta.
Leśnicy dostaną umowy o pracę
Zastępcy nadleśniczego, główni księgowi nadleśnictwa, inżynierowie nadzoru i leśniczy otrzymają umowy o pracę. 3 lipca Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o lasach, wywodzącą się z projektu poselskiego.