Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Czy dopuszczalne jest posiadanie wylotu awaryjnego pomijającego wszystkie urządzenia komunalnej oczyszczalni ścieków?
Jeżeli tak, to czy są jakieś szczególne wymagania formalnoprawne w tym zakresie?
Czy takiej sytuacji dotyczy?
Odpowiedź:
Problematyka dotyczącą wykonania tzw. wylotu awaryjnego powinna zostać przeanalizowana już na etapie opracowania operatu wodnoprawnego na potrzeby uzyskania pozwoleń wodnoprawnych, do czego wyraźnie zobowiązuje art. 132 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod.
Zgodnie z powołanym przepisem, w operacie powinien zostać opisany sposób postępowania m.in. w przypadku wystąpienia awarii. W związku z tym tego typu sytuacje powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w postaci konkretnych zapisów w treści pozwoleń, co jednoznacznie wynika z art. 128 ust. 1 pkt 11 pr. wod.
Zgodnie z cytowanym przepisem, w pozwoleniu należy wskazać sposób postępowania w przypadku wystąpienia awarii urządzeń istotnych dla realizacji pozwolenia, w tym rozmiar i warunki korzystania z wód oraz urządzeń wodnych w tych sytuacjach wraz z maksymalnym, dopuszczalnym czasem trwania tych warunków.
Warto także zwrócić uwagę na indeks 2 objaśnień pod tabelą załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984, z późn. zm.).
Zgodnie z ww. zasadą, w przypadku awarii urządzeń wodnych niezbędnych do wykonywania uprawnień wynikających z pozwolenia możliwe jest złagodzenie wymogów jakościowych podanych w załączniku 1.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.