W konsultacjach publicznych znajduje się projekt rozporządzenia ministra funduszy i polityki regionalnej w sprawie udzielania mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom pomocy na usługi doradcze oraz udział w targach w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027. Jak tłumaczy w uzasadnieniu do tego aktu strona rządowa, dzięki pomocy MŚP w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027 wspierany będzie rozwój społeczny i gospodarczy województw.  UE dostrzega bowiem, że MŚP mają problemy z uzyskaniem kapitału lub pożyczek, a także ograniczony dostęp do informacji dotyczących nowych technologii i potencjalnych rynków.

Do 50 proc. kosztów w ramach pomocy

Na co będą mogły liczyć mniejsze firmy, gdy pojawią się pieniądze z nowej perspektywy? Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort funduszy i polityki regionalnej ma to być wsparcie do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, zarówno jeżeli chodzi uczestnictwie w targach, jak i przy usługach doradczych.  Pomoc ma być udzielana w formie dotacji i pożyczek. O jakie koszty kwalifikowalne chodzi przy udziale w targach? To koszty wynajmu, budowy i obsługi stoiska wystawowego podczas uczestnictwa przedsiębiorstwa w danych targach lub danej wystawie.

- Widzimy tę pomoc jako kontynuację działań, z której korzystaliśmy już w poprzedniej perspektywie unijnej - mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. - Myślę, że te 50 proc. przy udziale w targach gwarantuje, że o wsparcie będą występować ci, co mają co pokazać. To właściwe rozwiązanie na dzisiejsze czasy, a dodatkowo będzie motorem do rozwoju targów, które to imprezy ucierpiały bardzo w okresie epidemii Covid – dodaje ekspert.

Czytaj też: Ruszają pierwsze nabory do unijnych funduszy na rozwój przedsiębiorstw>>

Istotna pomoc

Uważnie trzeba się też będzie przyjrzeć temu, co ma zostać uznane za kwalifikowalne przy usługach doradczych. W tym przypadku chodzi o koszty usług  świadczone przez doradców zewnętrznych, które  nie mają charakteru ciągłego ani okresowego, nie są też związane ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorstwa, takimi jak: rutynowe usługi doradztwa podatkowego, regularne usługi prawnicze lub reklama. – Biorąc pod uwagę to, co dzieje się obecnie w przepisach prawnych, wsparcie na doradztwo jest bardzo ważne – nie ma wątpliwości szef FPP. - Bo małe i średnie firmy nie są sobie w stanie z tymi regulacjami poradzić, a każde doradztwo jest bardzo kosztowne – tłumaczy taką potrzebę Marek Kowalski.

– Małe i średnie firmy w zbyt małym stopniu korzystają z doradztwa, zwłaszcza prawnego – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Prawnicy uważają, że sięgają po poradę zbyt późno, gdy już coś niedobrego się stanie. Dlatego taka pomoc z pewnością jest ważna - twierdzi Kaźmierczak.

Przy kwalifikowalności tych kosztów, jak i wielu innych przypadkach, projekt krajowego rozporządzenia odsyła po szczegóły do przepisów unijnych, konkretnie do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, ze zm.). Odesłania z krajowych przepisów do tego aktu obowiązywały też w poprzedniej perspektywie unijnej.

 

Nie dla wszystkich

Projekt  przewiduje też pewne wykluczenia, również bezpośrednio odsyłając do unijnego rozporządzenia  651/2014. Chodzi m. in. o wsparcie przyznawane na działalność związaną z wywozem z kraju i zadaniami z tym powiązanymi, a także o działalność, która jest ukierunkowana na pierwszeństwo użycia towarów produkcji krajowej w stosunku do tych sprowadzanych z zagranicy, czy, w niektórych przypadkach, pomocy przyznawanej w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych. Na wsparcie nie będzie też mógł liczyć ten przedsiębiorca, który ma zwrócić  pomoc publiczną, bo z decyzji Komisji Europejskiej wynikało, że uznano ją za niezgodną z prawem oraz z rynkiem wewnętrznym.

Przygotowując się do skorzystania ze dotacji czy pożyczek należy także dokładnie zapoznać się z par. 3 projektu rozporządzenia, który zawiera słowniczek najważniejszych pojęć, m.in. definicje intensywności pomocy, mikro-, małego i średniego przedsiębiorcy. I w tym przypadku są  to definicje takie, jak obowiązujące w UE.

Przedsiębiorca będzie się też musiał liczyć z indywidualną notyfikacją dużych projektów w Komisji Europejskiej, również przy pomocy na usługi doradcze, o ile planowana  pomoc na te usługi  ze wszystkich źródeł (pomoc można będzie łączyć, dochowując pewnych zasad) miałaby przekroczyć równowartość 2 mln euro na przedsiębiorstwo i na projekt. Przy targach notyfikacja ma być obowiązkowa, gdy planowana przez przedsiębiorcę pomoc na udział w  takich imprezach ze wszystkich źródeł przekracza równowartość 2 mln euro na przedsiębiorstwo rocznie.

Wniosek trzeba złożyć przed rozpoczęciem prac 

Warunkiem sięgnięcia po dotację czy pożyczkę ma być złożenie przez przedsiębiorcę wniosku, zgodnie z art. 6 ust. 2 zdanie pierwsze rozporządzenia nr 651/2014, czyli przed rozpoczęciem prac. W  przypadku pomocy na rzecz MŚP na usługi doradcze lub udział w targach, rozpoczęcie prac oznacza powstanie pierwszego zobowiązania do zakupu usług doradczych lub zobowiązania zmierzającego do poniesienia przez przedsiębiorcę kosztów związanych z organizacją targów, czyli takich zobowiązań, które sprawiają, że przedsięwzięcie staje się nieodwracalne.

Przy składaniu wniosku zainteresowana firma może być zobowiązania zarówno do podania danych określonych unijnymi przepisami, jak i informacji wymaganych przez krajowe podmioty udzielające wsparcia. Jak tłumaczy w uzasadnieniu resort funduszy - jest to konsekwencją faktu, iż program pomocowy jest przewidziany jako podstawa prawna udzielania pomocy w ramach wszystkich 16 regionalnych programów 2021-2027 w bardzo szerokim zakresie i nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie, jakiego rodzaju informacje mogą być potrzebne do ocenienia poszczególnych wniosków. Informacje te będą natomiast każdorazowo wskazane w regulaminie wyboru projektów.

Podstawą do wydania krajowego rozporządzenia jest ustawa z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz.U. poz. 1079).

 

Nowość
Prawo gospodarcze publiczne
-20%
Nowość

Kazimierz Strzyczkowski

Sprawdź  

Cena promocyjna: 79.2 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 74.26 zł