Kosztorys robót budowlanych
Bistyp: Budujesz? Remontujesz? Policz koszty z nami!>>>
Kosztorys robót budowlanych jest niezwykle ważnym i niezbędnym dokumentem do przygotowania i realizacji każdej inwestycji budowlanej. Dla inwestora jest on niezwykle ważnym dokumentem z uwagi na fakt, że określa wartość robót budowlanych związanych z realizacją planowanej inwestycji, z kolei dla wykonawcy jest dokumentem, który stanowi źródło informacji o kwocie, która wyznacza opłacalność przyjęcia do realizacji robót budowlanych. W procesie realizacji inwestycji kosztorys także stanowi bardzo ważny dokument zarówno dla inwestora, wykonawcy robót budowlanych, osoby sprawującej nadzór inwestorski na placu budowy, czy też dla banku udzielającego kredytu na realizację inwestycji budowlanej.
Aby kosztorys robót budowlanych właściwie spełniał przypisywaną mu rolę należy go sporządzić w prawidłowy sposób, a to można osiągnąć tylko wtedy, gdy wykonująca go osoba posiada odpowiednią wiedzę w zakresie podstaw prawnych obowiązujących przy opracowywaniu kosztorysów oraz ma do dyspozycji odpowiednią dokumentację i szereg niezbędnych informacji koniecznych do sporządzenia wyceny.
Aktualnie podstawy prawne kosztorysowania
Aktualnie podstawy prawne kosztorysowania, które wiążą się bezpośrednio ze źródłem finansowania inwestycji, obowiązują tylko w obszarze zamówień publicznych, a do najważniejszych z nich możemy zaliczyć następujące akty prawne:
- Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, 984, 1047, 1473 - Ujednolicony tekst ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.)
- Ustawa o cenach z dnia 5 lipca 2001 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 97, poz. 1050) - ustawa wprowadziła zmiany w obowiązujących przepisach w sprawie kosztorysowania robót budowlanych, gdyż zawiera postanowienie, że ceny towarów i usług uzgadniane są przez strony zawierające umowę.
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny - z późniejszymi zmianami. W Kodeksie Cywilnym została określona m.in. zasada swobody kształtowania przez strony postanowień umowy, w tym wynagrodzenia wykonawcy w przypadku umowy o roboty budowlane.
- Ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych. (Dz. U. z 2005 r., Nr 249 poz. 2104 z późniejszymi zmianami)
- Ustawa z dnia 07 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409 z późniejszymi zmianami).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. Nr 42, poz. 217).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. Nr 72, poz. 464).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 kwietnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej , specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. Nr 75, poz. 2075).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej , specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (Dz. U. Nr 202, poz. 2072).
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie określania metod i podstaw sporządzania kosztorysu inwestorskiego, obliczania planowanych kosztów prac projektowych oraz planowanych kosztów robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym (Dz. U. Nr 130, poz. 1389).
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz. U. Nr 241, poz. 1763).
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz. U. poz. 1692)
- Rozporządzenie Komisji (WE) nr 213/2008 z dnia 28 listopada 2007 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) oraz dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące procedur udzielania zamówień publicznych w zakresie zmiany CPV
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa (D. U. Nr 238 z 2010 r., poz. 238). ( dot. Wartość Kosztorysowej Inwestycji - WKI)
Oprócz obowiązujących aktów prawnych w zakresie kosztorysowania mogą być pomocne przepisy środowiskowe, pełniące rolę poradników do których możemy zaliczyć:
- Środowiskowe metody kosztorysowania robót budowlanych - wydane przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych i Zrzeszenie Biur Kosztorysowania Budowlanego
- Polskie standardy kosztorysowania robót budowlanych – wydane przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych
- Środowiskowe metody kosztorysowania obiektów i robót budowlanych „MET-KOSZT-BUD” – wydane przez BEiDO-EPB "ORGBUD" Sp. z o.o. Warszawa
- Regulamin Polcen – wydany przez PUWHiP "POLCEN" Sp. z o.o.
- Metody Kosztorysowania Robót Budowlanych - wydane przez WCPT-OP WACETOB Sp. z o.o.
- Vademecum kosztorysanta - wydane przez OWE-OB Promocja Sp. z o.o.
Powyższe publikacje zawierają szereg informacji pomocnych w zakresie zasad kosztorysowania robót budowlanych, ale mają one jedynie charakter fakultatywny, a inwestorów działających w obszarze zamówień publicznych obowiązują przepisy wynikające z Ustawy Prawo zamówień publicznych.
Bistyp: Budujesz? Remontujesz? Policz koszty z nami!>>>