Pytanie
W jednostce budżetowej pracownicy zatrudnieni na umowy o pracę na czas nieokreślony, na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy oraz Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zatrudnionych w Jednostkach Gospodarki Wodnej Państwowej Sfery Budżetowej zawartego w dniu 4 kwietnia 2008 r. mają w umowie przykładowy zapis: miejsce pracy - Nadzór Wodny w Augustowie Zarządu Zlewni Pojezierza Mazurskiego, Biebrzy i Czarnej Hańczy w Giżycku RZGW w Warszawie, stanowisko pracy - operator śluzy.
Obszar działania Nadzoru Wodnego jest dość rozległy, czasami obejmuje obszar jednego województwa, czasami część dwóch województw. W umowach nie jest podawana przy opisie stanowiska pracy nazwa miejscowości, w której jest położony dany obiekt np. śluza. Zazwyczaj miejsce położenia obiektu (np. śluzy) jest też miejscem zamieszkania pracownika, który ją obsługuje (mieszkanie służbowe przy obiekcie).
Przykładowe sytuacje:
1) operator śluzy, który najczęściej obsługuje śluzę w miejscowości zamieszkania np. w Guziance w powiecie Piskim, otrzymuje polecenie pracodawcy, że ma się zgłosić do pracy w miejscowości Giżycko (siedziba pracodawcy) w celu wykonania określonego zadania tj. najczęściej do wycinki drzew z kanałów czy wydobycia powalonych drzew z jezior. Praca jest wykonywana przykładowo przez 10 godzin. Ze względu na brak środka komunikacji publicznej pracownik często dojeżdża do miejsca wykonania zadania własnym środkiem transportu. Pracodawca nie ma możliwości zapewnienia transportu do miejsca wykonania pracy i z powrotem.
Czy w takiej sytuacji wyjazd pracownika do Giżycka jest podróżą służbową?
Kiedy nie jest podróżą służbową?
Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby wyjazd ten można było uznać za podróż służbową?
Jakie świadczenia przysługują pracownikowi (dieta, zwrot kosztów podróży itp.)?