Pytanie
W dniu 12 listopada 2012 r. pracownik doznał wypadku przy pracy.
Dnia 31 grudnia 2012 r. rozwiązano z nim umowę o pracę. Umowa rozwiązała się z upływem czasu, na który była zawarta.
Dnia 17 czerwca 2013 r. wpłynęło do zakładu podanie od owego pracownika z prośbą o wypłacenie jednorazowej odprawy pieniężnej w związku z przejściem na rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która powiązana jest z wypadkiem przy pracy. W odpowiedzi na to pismo pracodawca zażądał od byłego pracownika oświadczenia, poświadczającego, że z tytułu wcześniejszego przebywania na rencie- orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z dnia 26 maja 2008 r. nie skorzystał on z przedmiotowej odprawy w innym zakładzie pracy. Dnia 3 lipca 2013 r. poszkodowany dostarczył kserokopię wydruku z Archiwum Państwowego w Olsztynie potwierdzającego wypłatę odprawy w 2008 r. z byłej spółki, w której był zatrudniony wcześniej.
Czy pracodawca jako zakład budżetowy gospodarki komunalnej, który jako ostatni zatrudniał w bieżącym roku owego pracownika ma obowiązek wypłacenia mu odprawy rentowej, bądź uzupełnienie tej odprawy?
Czy prawo do odprawy uzupełniającej powstanie tylko wówczas, gdy pracownik podejmie pracę u pracodawcy, u którego nabył prawo do odprawy w niższym wymiarze?
Czy sytuacja ta nie naruszy jednorazowego charakteru odprawy emerytalno-rentowej, ponieważ podjęcie pracy u innego pracodawcy (w tym przypadku obecny pracodawca) powodowałoby bezpodstawne nabycie do odprawy w wyższym wymiarze, co można potraktować jako odprawa następna?
Czy w związku z tym o uzupełniającej odprawie można mówić więc tylko wtedy, gdy prawo do odprawy w niższym a następnie wyższym rozmiarze dotyczy tego samego pracodawcy?
Jak pracodawca powinien postąpić w przedstawionej sytuacji?