Pytanie
Firma wystawiła fakturę za usługę w listopadzie 2013 i ujęła VAT należny w deklaracji za listopa 2013 r. W kwietniu 2014 wystawiła korektę do tej faktury "in minus" na całą jej wartość, a VAT należny od tej korekty został pomniejszony we wrześniu 2014 r., czyli w miesiącu potwierdzenia przez nabywcę otrzymania korekty. Okazało się jednak, że korekta "in minus" nie powinna być wystawiona, ponieważ pierwotna faktura sprzedaży była zasadna. W związku z tym w miesiącu wrześniu ponownie wystawiono korektę, tym razem "in plus" na całą jej wartość, w celu "przywrócenia" pierwotnej faktury sprzedaży.
Kiedy firma powinna rozliczyć VAT należny od korekty z września wystawionej "in plus"?
Czy powinno to zostać ujęte w deklaracji za listopad 2013 r., czyli miesiącu wystawienia pierwotnej faktury sprzedaży (ale wówczas mielibyśmy podwójne opodatkowanie tego samego, raz z tyt. faktury pierwotnej, drugi raz z faktury korekty "in plus")?
Czy też może we wrześniu 2014 r., czyli w miesiącu, w którym pomniejszono VAT należny od korekty "in minus", co spowodowałoby, że wrzesień pozostałby neutralny podatkowo (bo korekta "in minus" z korektą "in plus" dałyby VAT w wysokości zero, a tym samym pozostałaby właściwie rozliczona faktura pierwotna z listopada)?