Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Czy na podstawie art. 54 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. można zabronić wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi z gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód?
Odpowiedź:
W analizowanej sprawie istotną przesłanką będzie okoliczność, iż tego rodzaju gospodarstwo zlokalizowane będzie na terenie jednej z form ochrony prawnej ujęć wód przewidzianej art. 51 pr. wod. Zgodnie z art. 52 pr. wod., na obszarze takim obowiązują zakazy, nakazy i ograniczenia m.in. w zakresie użytkowania gruntów, w celu niedopuszczenia do pogorszenia się przydatności ujmowanej wody. Stosownie do art. 54 ust. 1 pkt 1 pr. wod. może być to m.in. zakaz wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi. Jednakże przy tak skrótowo sformułowanym pytaniu trudno o jednoznaczne stanowisko, gdyż jest to kwestia złożona wymagająca indywidualnego podejścia, przy uwzględnieniu wielu aspektów.
Przy analizie tej sprawy należy zwrócić uwagę na to, że ustanowienie strefy ochronnej wymaga nierzadko rozwiązania konfliktu pomiędzy potrzebami ochrony zasobów wód a potrzebami rozwojowymi danego obszaru, co może mieć także wpływ na funkcjonowanie lokalnej społeczności. W związku z tym każde proponowane zakazy lub ograniczenia w strefie powinny być każdorazowo przeanalizowane i uzasadnione, biorąc pod uwagę m.in. warunki hydrogeologiczne oraz użytkowanie i zagospodarowanie terenu ochrony pośredniej, jak też ewentualne aspekty o charakterze konfliktogennym.
Wydaje się, że jeżeli z dokumentacji, o których mowa w art. 55 pr. wod. (w przypadku ustanowienia strefy dla ujęcia wód podziemnych), czy w 56 pr. wod. (w przypadku strefy dla ujęcia wód powierzchniowych), wynikać będzie potrzeba szczególnych ograniczeń w zakresie wprowadzania ścieków na terenach ochrony pośredniej, organ właściwy do ustanowienia takiej formy ochrony prawnej może wprowadzić również zakaz w przypadkach obejmujących korzystanie zwykłe.
Wprowadzenie takiego zapisu do treści rozporządzenia wydanego przez dyrektora RZGW może oznaczać, że właściciele omawianych gospodarstw, planując rozwiązania w zakresie odprowadzania własnych ścieków, powinni raczej liczyć się z budową szczelnych osadników do okresowego przetrzymywania tych ścieków oraz ich wywozu przez specjalistyczny tabor na stacje zlewne, czy też z podłączeniem się do kanalizacji zbiorczej. Zatem nie będą mogli stosować indywidualnych systemów typu oczyszczalnie przydomowe.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.