Inwestor uzyskał pozwolenie na przebudowę budynku przedszkola i budowę placu zabaw.
Zgłosił rozpoczęcie budowy. Na przebudowę budynku przedszkola powołał kierownika budowy. Następnie zgłosił rozpoczęcie budowy placu zabaw i również powołał kierownika budowy.
Czy powołanie dwóch kierowników budowy na podstawie jednego pozwolenia na budowę jest prawidłowe?
Odpowiedź
Z treści pytania wynika, że przedmiotowe pozwolenie na budowę zostało wydane łącznie na jedno zamierzenia budowlane składające się z dwóch rodzajów robót budowlanych mogących być wykonywanymi niezależnie od siebie: przebudowa budynku przedszkola i budowa placu zabaw.
Sytuacja taka dopuszczalna jest przez przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud., co wynika z treści art. 33 ust. 1 pr. bud.
W przypadku realizowania dwóch robót na podstawie jednego pozwolenia wydaje się dopuszczalne, aby każdą z tych robót kierowała inna osoba. Przepisy pr. bud. nie zawierają bowiem zakazu takiego urządzenia procesu budowy.
Z przepisów pr. bud. można jednak wywnioskować, że kierownik budowy dla zamierzenia budowlanego powinien być jeden (choć należy wyraźnie podkreślić, że nie jest to bezwzględnie wymagane). Stanowisko takie wynika bowiem z funkcji pełnionej przez kierownika budowy i z zakresu jego obowiązków. Kierownik jest bowiem zobowiązany do zorganizowania procesu budowy i kierowania jego przebiegiem oraz pełni określone funkcje, w szczególności określone w art. 22 pr. bud.
Istnienie jednego kierownika budowy można także wyinterpretować z literalnego brzmienia art. 42 ust. 1 pr. bud., zgodnie z którym "inwestor jest obowiązany zapewnić: objęcie kierownictwa budowy (rozbiórki) lub określonych robót budowlanych oraz nadzór nad robotami przez osobę po-siadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności". Z treści tego przepisu wynika, że kierownik budowy powinien być jeden dla całego zamierzenia budowlanego. Możliwe jest natomiast ustanowienie kierowników robót na poszczególnych etapach budowy czy też obiektach budowlanych.
Należy także uwzględnić, że elementy placu zabaw są to obiekty małej architektury, w rozumieniu art. 3 pkt 4 pr. bud. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 22 pr. bud., wykonywanie obiektów małej architektury nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zaś zgodnie z art. 42 ust. 3 pr. bud. nie ma obowiązku ustanowienia kierownika budowy w przypadku robót budowlanych, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Rozwiązaniem problemu opisanego w pytaniu mogłoby być przyjęcie, że osoba zgłoszona jako kierownik budowy placu zabaw jest osobą kierującą danymi robotami budowlanymi, a kierownikiem budowy, w rozumieniu przepisów pr. bud. jest kierownik budowy przebudowy przedszkola. Właściwym byłoby w takiej sytuacji dokonanie zmiany zawiadomienia o rozpoczęciu robót budowlanych w zakresie budowy placu budowy.
Jeszcze inaczej należy potraktować sytuację, w której kierownik budowy zrezygnuje z pełnienia tej funkcji. W takiej sytuacji nowy kierownik zastępuje starego – przedmiotowej sytuacji kierownik budowy zgłoszony w zawiadomieniu o rozpoczęciu budowy placu zabaw zastąpiłby w całym zamierzeniu kierownika zgłoszonego w zawiadomieniu o rozpoczęciu przebudowy przedszkola.
Na zakończenie należy zwrócić uwagę na fakt, że ustawodawca nie przewidział konkretnej sankcji za powołanie dwóch kierowników budowy do jednego zamierzenia budowlanego.