Pytanie:
Przedsiębiorca posiada zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów, jak również zezwolenie na transport odpadów w kraju. Część zebranych odpadów opakowaniowych oraz odpadów z tworzyw sztucznych chce wywozić do instalacji na terenie Czech, Austrii i Włoch. Wszystkie odpady figurują na liście zielonej. Czy prócz umowy oraz załącznika VII wymagane są odrębne zezwolenia na transport poza granicami kraju? Czy funkcjonuje w obiegu prawnym jakikolwiek dokument będący licencją na przewóz międzynarodowy odpadów?

Odpowiedź:
Podmiot transportujący odpady poza terytorium kraju podlega jurysdykcji kraju, w którym ten transport się odbywa. Tak więc to od przepisów obowiązujących w danym kraju, gdzie odpady są transportowane, wynika obowiązek posiadania lub nie zezwolenia w zakresie transportu odpadów. Nie ma przy tym jakichkolwiek licencji na międzynarodowy przewóz odpadów.

Uzasadnienie:
Wywóz z Polski odpadów z listy zielonej, czyli wyszczególnionych w załączniku nr III do rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14.06.2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów – dalej rozporządzenie 1013/2006, dokonywane jest przy zastosowaniu procedury informowania, która jest określona w art. 18 rozporządzenia 1013/2006. W tej procedurze wysyłający odpady ma m.in. obowiązek zapewnienia, aby w czasie przemieszczania odpadów dołączony był do nich odpowiedni dokument, którego treść została ustalona w załączniku VII do rozporządzenia 1013/2006. Dokument ten powinien być podpisany przed dokonaniem przemieszczenia przez osobę, która je organizuje, oraz przez prowadzącego instalację odzysku i przez odbiorcę po otrzymaniu odpadów.

Należy też zwrócić uwagę, że ustawa z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. zobowiązuje transportującego odpady na terytorium Polski do dokonania wpisu do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa. Jednak rejestr przedsiębiorców, o którym mowa powyżej, jeszcze nie działa. Z kolei zgodnie z art. 233 ust. 2 u.o. do czasu utworzenia rejestru transportujący odpady są obowiązani do uzyskania zezwolenia na transport odpadów na zasadach określonych w ustawie z 27.04.2001 r. o odpadach. Zezwolenie to obejmuje transport odpadów jedynie na obszarze Polski.

Natomiast transport odpadów na terytoriach innych krajów wymaga w niektórych państwach uzyskanie odpowiedniego zezwolenia (np. w Niemczech), które jest wydawane przez stosowny w danym kraju urząd. W innych krajach takie zezwolenie nie jest konieczne. Chcąc uzyskać zezwolenie wymagane w danym kraju, należy zwrócić się więc do organu właściwego w danym kraju do wydawania takich zezwoleń.

Paweł Sosnowski


 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Prawo Ochrony Środowiska
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów