Pytanie
Jak zakwalifikować zdarzenie, jakiemu uległ pracownik, w trakcie zjazdu na nartach w ramach reprezentowania firmy w Ogólnopolskich Mistrzostwach Firm Farmaceutycznych?
Wątpliwość zespołu powypadkowego budzi zakres zadań, które mogą zostać powierzone pracownikowi w ramach umowy o pracę przedstawiciela medycznego.
Do wzięcia udziału w mistrzostwach zachęcał członek zarządu, zwrotem: osoby, które chciałyby dołączyć do drużyny i spełniały poniższe kryteria, zapraszamy do wzięcia udziału w dwóch etapach rekrutacji określając charakter wyjazdu tym, że eliminacje odbywają się w ramach promowania aktywnego uczestnictwa kandydatów do naszej reprezentacji. Nazwa drużyny zawiera nazwę firmy, a firma ponosiła również znaczną cześć kosztów poprzez: noclegi, wyżywienie, trener, pomiary czasu, wynajem stoku, karnet, ubezpieczenie, pozostawiając po stronie zainteresowanych koszt maksymalnie 500 zł.
Wątpliwość zespołu powypadkowego budzi zakres zadań, które mogą zostać powierzone pracownikowi. Poszkodowana jest przedstawicielem medycznym, a więc zakres jej obowiązków nie pokrywa się z czynnościami związanymi ze zjeżdżaniem na nartach, czy uczestniczenie w eventach promujących zdrowy tryb życia czy mistrzostwach firm. Niemniej jednak judykatura wypadków zrównanych z wypadkiem przy pracy posiada liczne przykłady, gdzie podróż służbowa i zdarzenia trwające w jej trakcie objęte są ochroną ubezpieczeniową. II UKN 545/98, II UKN 146/98.
Jednak zdania są podzielone - jedni opowiadają się za dominującym charakterem określonym przez cel podróży służbowej, aktywną partycypację pracodawcy w aktywności, inni opowiadają się za brakiem związku z charakterem zatrudnienia podsumowując, że wyjazd, jest eventem turystycznym, powiązanym z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika i ponoszeniem przez pracodawcę części kosztów, ale nie wiążąc się z charakterem zatrudnienia poszkodowanej nie pozwala zakwalifikować zdarzenia jako wypadku zrównanego z wypadkiem przy pracy.