Pytanie
Spółka cywilna w latach poprzednich prowadziła sezonowo działalność gastronomiczną. W miesiącach od kwietnia do października świadczyła usługi gastronomiczne, natomiast w okresie zimowym od listopada do marca wykonywała wyłącznie prace remontowe i konserwacyjne obiektu. W związku z tym roczne odpisy amortyzacyjne nie były dzielone na 12 miesięcy tylko na 7, czyli na ilość miesięcy, w których spółka osiągała przychody z głównej działalności i za te okresy ujmowano w koszty podatkowe ww. odpisy.
W grudniu 2012 r. spółka zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej na okres od grudnia 2012 r. do marca 2013 r. włącznie.
W związku z brzmieniem art. 22c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nasuwa się pytanie, jak ustalić wartość miesięcznych odpisów amortyzacyjnych na rok 2013, w którym to spółka ma zawieszoną działalność przez 3 miesiące?
Przez kolejne 7 miesięcy świadczyć będzie usługi gastronomiczne, zaś przez ostatnie 2 miesiące roku, najprawdopodobniej znów nie będzie prowadzić działalności podstawowej, być może znów zgłosi zawieszenie działalności.
Czy dotychczasowa praktyka spółki była prawidłowa?
Czy w 2013 r. podobnie należałoby podzielić roczną wartość odpisów amortyzacyjnych na 7, tak jak miało to miejsce w latach poprzednich i księgować je w całości w koszty podatkowe w miesiącach sezonu, przy pominięciu okresów zawieszenia (poza sezonem)?
Czy może podzielić roczną wartość odpisów amortyzacyjnych na 12 i nie ujmować w KUP odpisów za miesiące zawieszenia działalności?