Pytanie
Spółka z o.o. zajmuje się produkcją wyrobów mięsnych (masarnia), które przekazywane są do sklepów spółki i sprzedawane.
Czy prawidłowe będzie przyjęcie poniższych zasad księgowania?
Spółka nie prowadzi gospodarki magazynowej. W ciągu roku, w momencie zakupu materiałów do produkcji (bydło, przyprawy, sól, itp.) ujmuje wydatki na koncie zespołu 4 i poprzez konto 490 odnosi je na konto 501 Koszty działalności podstawowej. Następnie na koniec miesiąca przeksięgowuje wszystkie koszty z konta 501 na konto 711 Koszt sprzedanych wyrobów gotowych, przyjmując, że wszystkie nabyte materiały do produkcji zostały wykorzystane a wyroby gotowe sprzedane. Tak samo wygląda księgowanie kosztów pośrednich produkcji (w tym: amortyzacja hali produkcyjnej, wynagrodzenia pracowników produkcyjnych): na konto 4, następnie przez 490 na konto 502 Koszty pośrednie i na koniec miesiąca na konto 711. Na dzień bilansowy spółka poprzez inwentaryzację koryguje koszty. Aktywuje konto wyroby gotowe (o te wyroby, które ujęte zostaną w inwentaryzacji), zmniejszając odpowiednio stan konta 711. Ponadto koryguje konto 711 i 501 - chcąc pokazać produkcję w toku. Spółka ma problem z wyceną na dzień bilansowy wykazanych w inwentaryzacji produktów gotowych i produkcji w toku. W przypadku produktów gotowych będzie to koszt ich wytworzenia.
Jak ustalić jaka część kosztów pośrednich (wydziałowych) przypada na produkty gotowe?
Czy należy uwzględnić koszty wydziałowe tylko z ostatniego miesiąca, przy założeniu, że niesprzedane produkty zostały wyprodukowane w ostatnim miesiącu?
Jakich księgowań należy dokonać w związku z przyporządkowaniem kosztów wydziałowych do kosztu wytworzenia produktów niesprzedanych?
Co zrobić z pozostałą częścią kosztów wydziałowych przypadających na produkcję w toku?
Jak je obliczyć?
Jakich księgowań dokonać?