Pytanie:
Na jakiej podstawie przyjąć złom do magazynu i czy przyjmować jeśli złom do czasu sprzedaży leży na terenie rozbieranej hali?
Jeśli złom należy przyjąć to jak go wycenić?
Przyjęcie jest niezbędne aby wystawić kupującemu WZ.
Czy uzyskany złom jest przychodem spółki?
Czy przy sprzedaży złomu powstanie koszt własny sprzedaży, mimo iż spółka nie poniosła kosztu zakupu tego złomu?

Odpowiedź:
Należałoby ustalić, czy w sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z nieodpłatnym nabyciem złomu, czy też ma ona jednak charakter (w jakiejś mierze) odpłatny.

 

Uzasadnienie:
W sytuacji opisanej w pytaniu nie znam dokładnych szczegółów umowy, więc nie mogę się wypowiadać, co do tego, czy nabycie złomu (po rozbiórkowego) było odpłatne, czy też nieodpłatne. Nie wiem, czy ustalono jakąś cenę (która potem została skompensowana z ceną za usługę rozbiórki), czy też złom przekazano zupełnie bez należności.
W tym pierwszym przypadku (gdyby przekazanie złomu było odpłatne) będziemy mieli do czynienia z przypadkiem, kiedy to po stronie nabywcy - czyli u Was dochodzi do "dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca". W tym przypadku powinniście rozliczyć podatek należny i naliczony. Wynika to z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., który stanowi, że podatnikami (zobowiązanymi do rozliczenia podatku należnego) są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do u.p.t.u., jeżeli dokonującym ich dostawy jest podatnik VAT (prowadzący działalność gospodarczą), u którego sprzedaż nie jest objęta zwolnieniem podmiotowym (z art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.), zaś dostawa nie jest objęta zwolnieniem dla dostawy towarów używanych (o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u.). W załączniku nr 11 do u.p.t.u. wskazuje się m.in. na różne postaci złomu. Jeśli zatem firma, na rzecz której dokonywana jest rozbiórka, jest czynnym podatnikiem VAT, nie korzysta ze zwolnień, zaś dostawa tego złomu nie mogłaby być objęta zwolnieniem dla towarów używanych, to wówczas obowiązek rozliczenia podatku ciąży na Was (na nabywcy złomu). W tym przypadku możecie udokumentować otrzymaną dostawę (w związku z którą pojawia się konieczność rozliczenia podatku należnego) fakturą wewnętrzną, lecz nie musicie tego czynić. Z dniem 1 stycznia 2013 r. zniesiono bezwzględny obowiązek wystawiania w tego rodzaju przypadkach faktur wewnętrznych. Podatnicy mogą to czynić, lecz nie mają takiego obowiązku (art. 106 ust. 7 u.p.t.u.). Podatek należny i naliczony można rozliczyć na podstawie faktury (ze "stawką NP") od dostawcy złomu.
Jeśli natomiast nabycie złomu jest nieodpłatne, to wówczas nie otrzymacie Państwo żadnego dokumentu na udokumentowanie dostawy.
W przypadku, gdy złom zostanie otrzymany nieodpłatnie, to wówczas jego wartość stanowić będzie przychód podatkowy. Wynika to z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p., który stanowi, że przychodem jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw. Przy ewentualnej sprzedaży tego złomu i powstania z tego tytułu przychodu, ten właśnie przychód (w postaci wartości złomu) będzie kosztem uzyskania przychodów - zob. art. 15 ust. 1i u.p.d.o.p.
Natomiast w sytuacji, gdy złom jest nabywany w jakiejś mierze odpłatnie, to wówczas nie mamy do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym. Nie powstaje więc przychód podatkowy.

[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2017 r.]