Pytanie:
Jakie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinny być uwzględnione w przypadku, gdy pracownik otrzymywał premię kwartalną?
Czy w tej sytuacji należy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjąć również premię kwartalną tak jak to miało miejsce w przypadku zasiłku za miesiąc wrzesień 2012 r.?
Czy z tego względu, że w październiku 2012 r. pracownik nie ma już prawa do premii kwartalnej nie powinna być ona uwzględniana przy wyliczaniu zasiłku za październik 2012 r.?
Odpowiedź:
Składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Zasada ta dotyczy również premii kwartalnej.
W myśl art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.) – dalej u.ś.p., składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Wyrażona w powyższym przepisie u.ś.p. za ma również zastosowanie do składników wynagrodzenia przysługujących za okresy kwartalne. Trzeba przy tym pamiętać, że ww. reguły nie wyłącza art. 43 u.ś.p., zgodnie z którym podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Tym samym, jeżeli premia kwartalna przysługiwała pracownikowi tylko do 30 września 2012 r. nie może być brana pod uwagę przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi z tytułu niezdolności do pracy, która wystąpiła w październiku 2012 r.