Pytanie
Jako spółka z o. o. kupujemy towary m.in. spoza UE. Zobowiązania z tytułu VAT i cła księgujemy na podstawie dokumentów SAD. Gdy podstawa naliczenia zobowiązań celnych lub stawka cła zostają zawyżone, w SAD dochodzi do zawyżenia wartości cła i VAT naliczonego z tytułu importu. Izba Celna wydaną decyzją zmniejsza wartości cła i VAT naliczonego z tytułu importu określone w SAD. Zawyżona i zapłacona wcześniej wartość cła podlega zwrotowi przez Izbę Celną na nasz rachunek bankowy - te księgowania i przebieg zdarzenia gospodarczego nie budzą wątpliwości. W SAD dochodzi jednak także do zawyżenia VAT naliczonego z tytułu importu, który zgodnie z tymże SAD został ujęty w deklaracji VAT-7 i w tejże zawyżonej kwocie został odliczony od wartości VAT należnego a także opłacony na rachunek bankowy Izby Celnej. Zgodnie z zapisami decyzji IC, rozliczeń z tytułu korekty VAT naliczonego wynikającej z decyzji IC, dokonuje się z Urzędem Skarbowym właściwym ze względu na siedzibę spółki, tj. z tym, z którym dokonuje się bieżących rozliczeń z tytułu VAT.
Czy prawidłowe jest umniejszenie VAT naliczonego uwzględnione w deklaracji VAT-7 w oparciu o zapis decyzji IC w rejestrze VAT?
Niezgodność salda konta rozrachunków z US z tytułu VAT po uwzględnieniu zapisu decyzji IC powoduje pytanie, co z wartością podatku VAT naliczonego i jednocześnie nadpłaconego w ramach dokumentu SAD, czyli umniejszeniem VAT naliczonego (już zapłaconego) stwierdzonego decyzją IC?
Czy kwota ta podlega zwrotowi przez US na podstawie decyzji IC?
Czy w związku z tym należy złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej kwoty VAT?
Jak postąpić w ramach tego zdarzenia?