Pytanie
Firma dnia 15 marca nabyła używany samochód na potrzeby swojej działalności. Wyraziła zgodę na korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych przez pracownika. Pracownik po zakończeniu miesiąca przekazuje kartę przebiegu pojazdu, w którą wpisuje ilość kilometrów przejechanych prywatnie. Pracownik nie płaci za jazdy prywatne, tylko potrącany powinien być mu podatek dochodowy od osób fizycznych i naliczana składka ZUS od otrzymanego nieodpłatnego świadczenia.
Jak ustalić stawkę za 1 km, skoro samochód został niedawno nabyty, nie jest również wykorzystywany przez inne osoby a więc nie ma ceny po, której byłyby obciążane inne osoby za korzystanie z tego samochodu?
Praktycznie kartę samochodu pracownik oddaje po zakończeniu miesiąca, a więc nie jest możliwe wyliczenie nieodpłatnego przychodu np za marzec w marcu tak, aby można było podatki od wartości nieodpłatnego przychodu potrącić z wynagrodzenia za marzec (wynagrodzenia płatne są 2 dni przed końcem miesiąca).
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawidłowe jest potrącanie podatku od nieodpłatnego świadczenia w liście płac za następny miesiąc?