Pytanie
Małżonkowie prowadzą osobne firmy. Żona zajmuje się handlem nawozami i jako osoba fizyczna prowadzi księgi rachunkowe, mąż prowadzi firmę świadczącą usługi transportowe i rozlicza się na zasadach ogólnych. Oboje rozliczają się z VAT. Żona chciałaby zrezygnować z prowadzenia swojej firmy i przekazać ją swojemu mężowi, który przejąłby jej należności i zobowiązania i założyłby spółkę Cywilną z osobą trzecią.
Czy w takim przypadku żona musi zlikwidować swoją działalność, sporządzić remanent likwidacyjny, zapłacić zryczałtowany podatek od dochodu i zwrócić VAT wynikający z remanentu likwidacyjnego i od zakupionych środków trwałych, jeśli był odliczony czy też może przekazać swojemu mężowi firmę w formie darowizny i skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zapłaty ww. VAT, jeśli jej firma spełnia warunki wynikające z art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny?
Czy trzeba zapłacić podatek od tej darowizny?
Jakie rozwiązanie byłoby najkorzystniejsze ww. sytuacji, jeśli chodzi o rozliczenie podatku dochodowego i VAT?
Co trzeba sporządzić w przypadku likwidacji działalności, a co w przypadku przekazania firmy mężowi w formie darowizny, jeśli chodzi o rozliczenie podatku dochodowego, VAT, co zrobić z środkami trwałymi i samochodami będącymi w leasingu?