Pytanie
Jak liczyć proporcje zapłaconej faktury początkowej?
Czy każdy, miesięczny odpis należy liczyć proporcjonalnie do zapłat, czy dokonywać porównania ogólnego tzn sumy odpisów amortyzacyjnych do opłaconej części netto?
W przepisach o zatorach w naszym przypadku ma zastosowanie zapis, że należy korygować koszty dla umów o terminie płatności powyżej 60 dni po upływie 90 dni od daty zaliczenia wydatku w koszty firmy. W przypadku środków trwałych kosztem będą ewentualne podatkowe odpisy amortyzacyjne. Jeżeli stawka amortyzacyjna będzie równa lub niższa niż okres umowy (podatkowo, podatnik może dowolnie obniżać stawkę podatkową, pod warunkiem zmiany od początku roku), to w praktyce zawsze koszty będą pokryte zapłaconym ratami (w przypadku leasingu finansowego notami). Na przykład umowa na 6 lat to stawka ok. 16,7%, jeżeli podatkowo przyjmiemy stawkę niższą (np. dla wtryskarki 14%) to zawsze zapłacone raty będą przekraczały koszty. W komentarzu MF jest mowa o stosowaniu proporcji przy częściowej wpłacie i taka zachodziłaby przy leasingu finansowym, w którym z zasady wg umowy przekroczony jest 60 dniowy termin płatności.
Kwestia korekty podatku VAT po upływie 90 dni przeterminowania, także nie powinna mieć zastosowania, bo VAT jest płatny w 100% przy leasingu w formie przedpłaty.