Każdy z odbiorców został poinformowany, że drewno z Puszczy Białowieskiej jest pozyskiwane wbrew prawu, wraz z przypomnieniem, że 28 lipca bieżącego roku Trybunał Sprawiedliwości UE zadecydował o wprowadzeniu środków tymczasowych nakazujących wstrzymanie cięć na obszarze praktycznie całej Puszczy.
W obliczu zaistniałej możliwości łamania prawa w kwestii pozyskiwania drewna pochodzącego z Puszczy Białowieskiej, firmy sprzedające i obracające tym drewnem powinny wstrzymać się z zakupami do czasu pełnego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE – chociaż pełna odpowiedzialność wskazywałaby na całkowitą rezygnację z zakupów – czytamy w komunikacie Greenpeace.
Dzięki kampanii Greenpeace w 2010 roku z kupowania drewna pochodzącego z Puszczy Białowieskiej wycofało się wiele firm, między innymi IKEA.
Organizacja podkreśla, że wstrzymanie się z zakupem drewna do czasu wyjaśnienia kwestii prawnej jest jedynym odpowiedzialnym rozwiązaniem w zaistniałej sytuacji. Greenpeace zachęca odbiorców drewna do takiej deklaracji oraz umieszczenia na stronie firmy logo „Nie kupuję drewna z Puszczy Białowieskiej”.
Opracowanie: Ewa Saj
Źródło: www.greenpeace.org, stan z 23.08.2017 r.