Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców bierze udział w prowadzonych przez Ministerstwo Środowiska konsultacjach dotyczących praktycznych możliwości rozwiązaniami finansowania systemu gospodarowania odpadami w całym łańcuchu postępowania z odpadami.

Dwa lata na wdrożenie

Trzeba bowiem pamiętać, że 4 lipca br. weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2018/851 z 30 maja 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów*. Nowa dyrektywa, którą państwa członkowskie w tym Polska, muszą wdrożyć do krajowych przepisów w ciągu 2 lat, precyzuje wymagania dla systemów Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (EPR), które muszą funkcjonować w państwach członkowskich UE. Systemy te  muszą zostać praktycznie dostosowane do 5 stycznia 2023 r. W krajach członkowskich UE aktualnie istnieją różne struktury takich systemów i metody finansowania. Rozwiązania z innych krajów będą brane pod uwagę przy wdrażaniu w Polsce postanowień dyrektywy. Z tym, że dyrektywa określa m.in., że w ramach systemu EPR producenci produktów oraz wprowadzający na rynek produkty (np. opakowania) mają wnosić wkład finansowy w system gospodarowania odpadami powstającymi z tych produktów.

 

Z kolei państwa członkowskie mają podjąć niezbędne środki w celu zapewnienia, by wysokość wkładów finansowych płaconych przez producenta pokrywała następujące koszty związane z produktami, które producent wprowadza do obrotu w danym państwie członkowskim:
— selektywnej zbiórki odpadów, a następnie ich transportu i przetwarzania, w tym przetwarzania niezbędnego do osiągnięcia unijnych celów w zakresie gospodarowania odpadami, oraz koszty niezbędne do realizacji innych celów i zadań, o których mowa w dyrektywie,
—  dostarczania posiadaczom odpadów odpowiednich informacji,
—  gromadzenia danych i sprawozdawczości.

Czytaj też:  Opłaty nie zastąpią dobrej segregacji >>


Koszty będą większe

Przedsiębiorcy muszą liczyć się z możliwością zwiększenia dotychczas ponoszonych kosztów na rzecz gospodarki odpadami w ramach RPR. Trudno jednak oceniać jak duże będą to podwyżki i jak przełożą się na ceny produktów. Nie padła do tej pory żadna konkretna propozycja ze strony Ministerstwa Środowiska. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę jaką wagę dla środowiska i społeczeństwa ma sprawny i efektywnie działający system gospodarowania odpadami i nie uchylają  się od  wzięcia części odpowiedzialności za finansowanie tego systemu. Jednak oczekują, że wysokość tych kosztów i sposób ich ponoszenia  (np. na określony fundusz) będzie przedmiotem bardzo dokładnych analiz i konsultacji, tak aby z jednej strony zapewnić sprawne funkcjonowanie systemu, a z drugiej nie pogorszyć konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i nie doprowadzić do wysokich podwyżek cen detalicznych.
 

Andrzej Gantner jest dyrektorem generalnym, członkiem zarządu Polskiej Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców

------------------------------------------------------------------------------------------------
* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.