Podczas wtorkowego posiedzenia rządu jednym z głównych tematów będzie projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Nowy akt ma na celu wdrożenie unijnej „dyrektywy opakowaniowej”.


Ustawa ma doprowadzić do uszczelnienia systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych, bowiem obecnie - jak wskazuje resort środowiska - system ten jest nieskuteczny i nie gwarantuje osiągnięcia przez Polskę do 2014 r. wymaganych dyrektywą opakowaniową poziomów odzysku i recyklingu. Resort ostrzega, że brak odpowiednich zmian w prawie może doprowadzić do nałożenia na nasz kraj kar finansowych przez unijny Trybunał Sprawiedliwości.
 

Dyrektywa opakowaniowa określa minimalne poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w stosunku do ilości wprowadzonych do obrotu opakowań, które państwa członkowskie UE są obowiązane osiągnąć. Polska jest zobowiązana do osiągnięcia do roku 2014 poziomu 60 proc. – dla opakowań szklanych, 60 proc. – dla opakowań z papieru i tektury, 50 proc. – dla opakowań z metali, 22,5 proc. – dla opakowań z tworzyw sztucznych oraz 15 proc. – dla opakowań z drewna.