1. Nowy system gospodarowania odpadami


W dniu 1 lipca 2011 r. Sejm uchwalił zmiany do ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g.

Nowelizacja na nowo określa system gospodarowania odpadami komunalnymi, nakładając na gminy, wytwórców odpadów komunalnych oraz przedsiębiorców uczestniczących w systemie gospodarowania odpadami nowe obowiązki, za niedopełnienie których grożą poważne sankcje finansowe.

W świetle u.u.c.p.g., gospodarka odpadami komunalnymi polega m.in. na stworzeniu systemu odbierania wszystkich rodzajów odpadów komunalnych, w tym w sposób selektywny, zapewnienie budowy, utrzymania i eksploatacji własnych lub wspólnych z innymi gminami lub przedsiębiorcami instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych albo zapewnienie warunków do realizowania tych zadań przez przedsiębiorców oraz zapewnienie warunków do stopniowego ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania.

Z mocy nowych przepisów gmina ma przejąć władztwo nad odpadami, będzie również odpowiadać za osiągnięcie odpowiednich poziomów odzysku i recyklingu odpadów komunalnych oraz ograniczenie składowania odpadów biodegradowalnych.

Opłata wnoszona przez wytwórców odpadów komunalnych będzie stanowiła dochód gminy, z którego będzie ona finansowała koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Oznacza to, że gmina będzie pokrywała koszty odbierania, transportu, odzysku, w tym recyklingu, unieszkodliwiania odebranych odpadów komunalnych oraz koszty administracyjne. Ponadto, z opłaty tej będą pokrywane koszty stworzenia i utrzymania przez gminę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w szczególności: zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii, przeterminowanych leków, chemikaliów, w tym farb, rozpuszczalników i olejów odpadowych, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlano-remontowych, zużytych opon oraz odpadów zielonych, do których właściciele nieruchomości mogą bezpłatnie oddawać powyższe odpady komunalne. Z opłat będzie również finansowana budowa instalacji do przetwarzania odpadów w przypadku, gdy gmina będzie sama realizowała inwestycję. Oznacza to, że w każdej gminie musi być stworzony system organizacyjno-techniczny, dający możliwość prawidłowego zagospodarowania odpadów komunalnych i niegenerujący nieuzasadnionych kosztów.

Analizując przepisy noweli nie sposób pominąć obowiązków wynikających z obecnie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o. - oraz planowanych zmian w nowej ustawie o odpadach, której projekt jest już dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska. Konieczność jej uchwalenia wynika z obowiązku wdrożenia do przepisów krajowych dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylająca niektóre dyrektywy (Dz. Urz. UE L 312 z 22.11.2008, s. 3) - dalej dyrektywa 2008/98.

Pełna treść komentarza dostępna jest w programie Prawo Ochrony Środowiska