Poseł Adam Andruszkiewicz zwrócił się do Ministra Inwestycji i Rozwoju z interpelacją. Powołał się w niej na doniesienia medialne, zgodnie z którymi rząd planuje reformę wynajmu mieszkań komunalnych. Miałaby ona polegać na wprowadzeniu przepisów pozwalających na podniesienie czynszu dla bogatszych lokatorów.
Na pytania posła Andruszkiewicza odpowiedział Artur Soboń, sekretarz stanu w MIiR. Poinformował, że podobnie jak ma to miejsce na mocy aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, rada gminy będzie musiała uregulować zasady polityki czynszowej i warunki obniżania czynszu. Natomiast organ wykonawczy gminy będzie na tej podstawie ustalał stawki czynszu z tytułu najmu lokali mieszkalnych.
Zmiana będzie polegała natomiast na wprowadzeniu cyklicznej weryfikacji dochodów najemców. "W tym celu najemcy będą składać na pisemne żądanie gminy w terminie 1 miesiąca deklarację o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego uzyskanych w okresie 3 miesięcy poprzedzających jej złożenie" - wskazuje Artur Soboń w odpowiedzi na poselską interpelację.
Jeżeli średni miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę przekroczy kryteria zawarte w uchwale rady gminy, to czynsz będzie mógł zostać podwyższony o kwotę tej nadwyżki. Jednakże z zastrzeżeniem, że nowy czynsz nie będzie mógł w skali roku przekroczyć 8% wartości odtworzeniowej lokalu.
Częstotliwość weryfikacji i kryteria dochodowe określi samodzielnie rada gminy. Weryfikacja nie będzie mogła być częstsza, niż co 2,5 roku.
Resort podkreśla, że przepisy te mają mieć zastosowanie wyłącznie do umów zawieranych po dniu wejścia w życie zmian, czyli 12 miesięcy po dniu ogłoszenia ustawy. "Tym samym kontrola dochodów najemców w trakcie obowiązywania umowy i możliwość dokonywania związanej z tym podwyżki czynszu nie wpłyną na warunki najmu lokali w przypadku umów zawartych wcześniej" - poinformowano w odpowiedzi na interpelację.
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ma wejść w życie 21 kwietnia 2019 r.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Budowlany Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |