Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Wnioskodawczyni zwróciła się do inspektora nadzoru budowlanego o wydanie jej kserokopii mapy geodezyjnej powykonawczej w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.).
Inspektor odmówił wydania mapy, wyjaśniając, że nie jest ona dokumentem urzędowym. Ponadto organ wyjaśnił, iż nie jest już w posiadaniu mapy, bowiem po zakończeniu postępowania zwrócił ją inwestorowi.
WSA zwrócił uwagę, iż inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza załączana jest przez inwestora do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
Zdaniem sądu nie jest to zatem dokument wytworzony przez organ, bowiem składany jest przez inwestora w końcowej fazie procesu inwestycyjnego.
Ponadto, jak podkreślił organ w odpowiedzi na skargę, mapa podwykonawcza, znajdowała się w aktach jedynie tymczasowo, gdyż organ zwrócił ją bezzwłocznie inwestorowi po zakończeniu postępowania w sprawie zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego – podkreślił WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 16 stycznia 2014 r., sygn. akt II SAB/Bk 90/13, nieprawomocny
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .