Gaz łupkowy, COP19 i bioróżnorodność na Radzie UE ds. Środowiska

Bezpieczeństwo procesu poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego oraz stanowisko Unii Europejskiej na Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu COP19 to kwestie, które zdominowały nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Środowiska w Wilnie. Ministrowie rozmawiali także o ochronie bioróżnorodności w Europie.

Jednym z tematów poruszonych podczas Rady w Wilnie było bezpieczeństwo procesu poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w Europie. Ministrowie rozmawiali także o tym, w jaki sposób gaz łupkowy może przyczynić się do rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. W trakcie Rady minister Korolec odniósł się także do najnowszej propozycji Komisji Parlamentu Europejskiego ds. Środowiska, która nakazuje  objęcie obowiązkową procedurą oceny oddziaływania na środowisko wszystkich etapów działalności związanej z gazem łupkowym  (tzw. zmiana dyrektywy ocenowej). Minister Korolec przekonywał, że te dodatkowe regulacje są zbędne.

Kolejnym, bardzo ważnym tematem poruszonym podczas Rady w Wilnie było przyszłe, globalne porozumienie w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ministrowie rozmawiali m.in. o stanowisku Unii w tej sprawie na Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu COP19 (Warszawa, 11-22 listopada 2013).

Na agendzie Rady w Wilnie pojawiła się również bioróżnorodność, w tym finansowanie projektów w celu jej ochrony. W trakcie dyskusji minister Korolec podkreślił: „Polską przyrodę charakteryzuje duża różnorodność biologiczna. Aby ją chronić, Ministerstwo Środowiska podejmuje działania na rzecz włączenia bioróżnorodności do wszelkich programów i polityk krajowych związanych z ochroną środowiska. Planujemy także zaangażowanie biznesu.  Przy wykorzystaniu środków z Funduszu Spójności UE chcemy uruchomić program „Business &amp biodiversity”, który pokaże korzyści związane z inwestowaniem w działania dotyczące różnorodności biologicznej.”

Nieformalne posiedzenia Rady UE ds. Środowiska organizowane są dwa razy w roku, przez kraj pełniący prezydencję w UE. Obecnie, do końca 2013 r., przewodnictwo w Unii pełni Litwa. Spotkanie w Wilnie odbyło się w dniach 16–17 lipca.  

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.mos.gov.pl, stan z dnia 19 lipca 2013 r.

Data publikacji: 19 lipca 2013 r.