Ważnym jest to, że jeżeli świadczeniodawca ma swoją siedzibę w Unii Europejskiej nabycie takiego świadczenie związane jest z rejestracją jako podatnik VAT UE (chociaż cały czas nie uwzględniasz importu usługi w informacji podsumowującej).
Przykład
Firma ABC kupiła licencję franczyzową od kontrahenta z Niemiec. Podatnik otrzymał od kontrahenta fakturę bez niemieckiego podatku (MWSt). Polski nabywca zobligowany był do opodatkowania polskim VAT importu usług, wcześniej jednak musiał zarejestrować się jako podatnik VAT UE.
Umowa franczyzowa zawiązana z zagranicznym franczyzodawcą najczęściej będzie skutkowała koniecznością zapłaty polskiego podatku u źródła. Co to oznacza? Otóż, wypłacając wynagrodzenie franczyzodawcy będziesz zobligowany dokonać rozliczenia a nawet potrącenia z przekazywanej kwoty podatku u źródła. Ważnym jest to, że przy opłatach licencyjnych, do których – na podstawie większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – zaliczysz również płatność za udzielone licencje, wynagrodzenie za przekazane ci know-how. Pobrany z wynagrodzenia podatek przekazujesz do urzędu skarbowego w terminie do 7. dnia następnego miesiąca.
Pamiętaj, musisz pozyskać od kontrahenta certyfikat rezydencji by zastosować niższą niż 20% stawkę (wynikającą z polskiej ustawy) a w przypadku niektórych usług, jak np. doradczych, dzięki certyfikatowi zastosujesz zwolnienie i nie będzie zobligowany do potrącenia polskiego podatku.
UWAGA!
Nawet jeżeli na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zastosujesz do przychodów objętych podatkiem u źródła zwolnienie (posiadając certyfikat), przychody uzyskane przez twojego kontrahenta, w związku z zapłatą dokonaną przez ciebie na jego rzecz, musisz wykazać w informacji IFT (przekazujesz ją do urzędu skarbowego i do kontrahenta: w trakcie roku, w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku od kontrahenta a po zakończeniu roku – nawet jeżeli już w trakcie roku raz przekazałeś – w terminie do: końca lutego/podatnik PIT, w terminie trzech miesięcy od końca roku podatkowego/podatnik CIT).
Pamiętaj zatem aby zawierając umowę zwrócić uwagę na to, czy i jakie są zapisy dotyczące podatku u źródła: w niektórych umowach świadczeniodawcy próbują zagwarantować sobie zapłatę konkretnej kwoty, co oznacza, że podatek u źródła będziesz musiał zapłacić z własnych środków, czyli „ubruttawiając" wynagrodzenie metodą „od stu".
(...)
Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy