Właścicielka nieruchomości wystąpiła o zezwolenie na wycięcie drzewa znajdującego się na jej posesji. Wyjaśniła, iż jego odległość od wiaty garażowej jest zbyt mała i uniemożliwia swobodny wjazd i wyjazd samochodu.
Burmistrz nie wyraził zgody na usunięcie drzewa. Uznał bowiem, iż drzewo jest w bardzo dobrym stanie a jego okazały rozmiar sprawia, iż jest ono okazem cennym przyrodniczo.
Zgodził się co prawda, iż drzewo utrudnia korzystanie z wiaty garażowej jednak zdaniem organu go nie uniemożliwia. Sam poziom trudności parkowania nie odbiega od sytuacji powszechnie spotykanych na drodze np. przy parkowaniu w centrum miasta.
Właścicielka nieruchomości niezadowolona z rozstrzygnięcia, odwołała do sądu administracyjnego.
WSA uznał, iż skarżąca ma prawo do normalnego korzystania ze swojej własności.
Sąd wyjaśnił, iż racjonalna gospodarka wymaga umożliwienia normalnego niezakłóconego korzystania z działki i znajdujących się na niej wiaty garażowej.
Normalne, zwykłe korzystanie z takiej wiaty zgodnie z jej przeznaczeniem wymaga niezakłóconego, bezpiecznego dla pojazdu i jego użytkownika, wjazdu i wyjazdu samochodem osobowym, bez obawy jego uszkodzenia – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z 10 kwietnia 2014 r., sygn. akt II SA/Wr 71/14, nieprawomocny