Dom lokuje się na działce, uwzględniając warunki zabudowy wyznaczone przez dany Urząd Gminy, linię zabudowy, strony świata oraz różnice nasłonecznienia – inne będzie ustawienie domu na działce z wjazdem od północy, a inne z wjazdem od zachodu. Działki z wjazdem od południa nie są ani lepsze ani gorsze, tylko po prostu inne. Wymagają odmiennych rozwiązań funkcjonalnych, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu.

Wbrew powszechnym opiniom, odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni na działce z wjazdem od południa, wcale nie jest trudnym zadaniem. Wśród ofert pracowni projektowych istnieje wiele projektów, stworzonych specjalnie z myślą o potrzebach takich posesji – mówi arch. Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Okazuje się, że wystarczy kilka pomysłowych rozwiązań, aby posiadłość z wjazdem od południa prezentowała się stylowo i reprezentacyjnie. W przypadku szerokich działek najkorzystniej jest, jeśli bryła budynku jest jak najdalej cofnięta w tył działki, a konkretnie zajmuje jej północno-wschodnią część, wówczas garaż wraz z wygodnym podjazdem znajduje się we wschodnim segmencie posesji. Dla potrzeb aranżacji ogrodu i strefy tarasowej zostaje sporo miejsca w najlepiej doświetlonej, południowo-zachodniej części działki. Aby uniknąć ciekawskich spojrzeń i nadać tej przestrzeni aurę intymności, warto ją częściowo osłonić, najlepiej przy pomocy drzew i krzewów iglastych, które będą doskonałą barierą przez cały rok. Pomocne będą także wszelkiego rodzaju pergole i trejaże ogrodowe. Ze względu na frontowe usytuowanie strefy wypoczynkowej, należy szczególnie zadbać o spójność i harmonię materiałów użytych do wykończenia tarasu, elewacji frontowej i dachu – podpowiada arch. Katarzyna Braun-Szulc.

Projekty domów przeznaczone na działkę z wjazdem od południa wymagają konkretnego rozplanowania pomieszczeń, które jest uwarunkowane przez układ stron świata i różnice nasłonecznienia. Pokój dzienny jest pomieszczeniem, w którym domownicy spędzają dużo czasu, dlatego powinien być doskonale doświetlony. Według architekta najwięcej światła można uzyskać lokując pomieszczenie w południowej i zachodniej części domu. To oznacza, że idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie salonu od frontu, a jego przeszkleń w zachodniej i południowej elewacji. Z pokoju dziennego na ogół można wyjść na taras, który w przypadku działki z wjazdem od południa, najlepiej jest ulokować po stronie południowej i/lub zachodniej. Najczęściej stosowane umiejscowienie tarasu – z tyłu domu – jest nieodpowiednie, gdyż strona północna i cień rzucany przez budynek, uniemożliwiają dopływ światła i ciepła słonecznego do tej strefy wypoczynku. Kuchnię można ulokować na dwa sposoby. Na ogół zostaje ona przeniesiona w tylną (północną) część domu.


Innym rozwiązaniem jest usytuowanie kuchni w podcieniu elewacji frontowej, co zapewni, tak pożądany przez większość inwestorów, widok z kuchennego okna na frontową część posesji. Takie rozwiązania mają na celu uniknięcie przegrzania pomieszczenia. Silne nasłonecznienie może być wyjątkowo uciążliwe zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków. Garaż i pomieszczenia gospodarcze powinny znajdować się w północnej i/lub wschodniej części domu.

Sypialnię należy rozplanować uwzględniając indywidualne preferencje domowników. Dla osób lubiących pobudki w towarzystwie wschodzącego słońca, idealny będzie pokój od strony wschodniej. Amatorzy ciepłych promieni rozświetlających pomieszczenia popołudniową porą, mogą zdecydować się na sypialnię z oknami wychodzącymi na zachód. Strona północna będzie z kolei doskonała dla osób preferujących spędzanie nocy w chłodniejszej temperaturze. Dla miłośników spania do późnych godzin najbardziej komfortowa będzie sypialnia z przeszkleniami wychodzącymi na północ lub zachód.

Źródło: inf. pras. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG