Do szczelinowania można użyć skroplonego CO2 zamiast wody

Japońscy naukowcy opracowali technologię szczelinowania skał, wykorzystującą zamiast płuczki wodnej płuczkę opartą na upłynnionym CO2. Umożliwia to ochronę wód podziemnych, pozyskanie zwiększonych ilości metanu i rozwiązuje problem geosekwestracji CO2 – poinformował "New Scientist".

Szczelinowanie hydrauliczne – technika wydobywania gazu łupkowego przy pomocy wtłaczanej pod wysokim ciśnieniem w złoże płuczki zawierającej 98 proc. wody oraz chemikalia ułatwiające rozbijanie złoża jest bardzo kontrowersyjne. Pojawiają się informacje o przypadkach wydobywania się pod wpływem szczelinowania metanu ze złoża oraz skażenia warstw wodonośnych wpływającą z otworu wiertniczego płuczką wodną i metanem.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto pod kierownictwem prof. Tsuyoshi Ishidy postanowił zmienić technologię, aby uniknąć skażania warstw wodonośnych i samoistnego "wybijania" metanu z warstwy. Badacze z Japonii zastąpili wodę używaną w płuczce, dwutlenkiem węgla upłynnionym lub w stanie superkrytycznym.

Zastosowanie CO2 niesie także dodatkowe korzyści. Przy szczelinowaniu prowadzonym z użyciem wody łupki gazonośne ulegają destrukcji tylko w dwóch wymiarach – wzdłuż płaszczyzny złoża. Jak udowodniły doświadczenia zespołu prof. Ishidy (przeprowadzone z użyciem kostki granitowej), zastosowanie CO2 w postaci upłynnionej lub superkrytycznej pozwala na trójwymiarowe kruszenie łupków – wzdłuż płaszczyzny złoża i prostopadle do niej. Ishida uważa, że łupki w złożu, nie tak twarde jak granit, będą ulegać w podobny sposób fragmentacji.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, stan z dnia 18 września 2012 r.

Data publikacji: 18 września 2012 r.