Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy osady z przemysłu spożywczego mogą być biomasą?

Jeśli nie, to dlaczego?


Odpowiedź:

Pojęcie biomasy jest określone w art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o. w celu wyłączenia określonych substancji i produktów z zakresu działania tej ustawy oraz zdefiniowane w § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji (Dz. U. Nr 95, poz. 558) - dalej r.s.e.i. i w § 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 września 2008 r. w sprawie sposobu monitorowania wielkości emisji substancji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji (Dz. U. Nr 183, poz. 1142) – dalej r.m.w.e. i definicje te różnią się między sobą.


Osady z zakładowej oczyszczalni ścieków z przemysłu spożywczego nie mogą być uznane za biomasę w rozumieniu r.s.e.i. Nie są to roślinne odpady z przemysłu przetwórstwa spożywczego. Osady ściekowe to pochodzące z zakładowych oczyszczalni ścieków osady z komór fermentacyjnych wytwarzane w związku z różnym rodzajem prowadzonej działalności, np. 02 02 04 - z przygotowania i przetwórstwa produktów spożywczych. Jest to odpad biodegradowalny, ale nie roślinny.


Natomiast osady są biomasą w rozumieniu r.m.w.e. Wynika to wprost z załącznika nr 1 części F (grupa 2), która zawiera wykaz materiałów uznawanych za biomasę neutralną pod względem CO2.


Uzasadnienie:

Biomasa określona w u.o. to:

  • a) odchody podlegające przepisom rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (Dz. U. UE L 300 z dnia 14 listopada 2009 r., s. 1),
  • b) słoma,
  • c) inne, niebędące niebezpiecznymi, naturalne substancje pochodzące z produkcji rolniczej lub leśnej
    • - wykorzystywane w rolnictwie, leśnictwie lub do produkcji energii z takiej biomasy za pomocą procesów lub metod, które nie są szkodliwe dla środowiska ani nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.


W przypadku definicji biomasy ustalonej w u.o. (która nie ma zastosowania do gospodarowania tą biomasą) podstawową kwestią jest źródło pochodzenia: rolnictwo i leśnictwo (a nie przemysł) oraz sposób i miejsce wykorzystania tych produktów.

Z kolei biomasą w rozumieniu r.s.e.i., oprócz produktów składających się z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa spalanych w celu odzyskania zawartej w nich energii, są również odpady:

  • a) roślinne z rolnictwa i leśnictwa,
  • b) roślinne z przemysłu przetwórstwa spożywczego, jeżeli odzyskuje się wytwarzaną energię cieplną,
  • c) włókniste roślinne z procesu produkcji pierwotnej masy celulozowej i z procesu produkcji papieru z masy, jeżeli odpady te są spalane w miejscu, w którym powstają, a wytwarzana energia cieplna jest odzyskiwana,
  • d) korka,
  • e) drewna, z wyjątkiem odpadów drewna, które mogą zawierać związki fluorowcoorganiczne lub metale ciężkie, jako wynik obróbki środkami do konserwacji drewna lub powlekania, w skład których wchodzą w szczególności odpady drewna pochodzące z budownictwa i odpady z rozbiórki.


W świetle § 2 pkt 1 r.m.w.e. biomasa to niekopalny materiał organiczny ulegający biodegradacji, pochodzący z roślin, zwierząt i mikroorganizmów, a także produkty, produkty uboczne, pozostałości i odpady z działalności w rolnictwie, leśnictwie i z pokrewnych kategorii działalności przemysłowej, niekopalne i ulegające biodegradacji frakcje organiczne odpadów przemysłowych i komunalnych, w tym gazy i płyny odzyskiwane w procesie rozkładu niekopalnego i ulegającego biodegradacji materiału organicznego; wykaz materiałów uznawanych za biomasę jest określony w części F załącznika nr 1 do rozporządzenia; wskaźnik emisji biomasy wynosi zero [Mg CO2/TJ lub Mg lub m3].

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.