Pytanie
Nasz system informatyczny jest zintegrowaną wersją systemu, którą stosują już inne spółki z grupy, do której należy firma, na rynku europejskim. Nasza spółka nie jest oddziałem, stosujemy przepisy ustawy o rachunkowości, nie MSR. Założenia grupy (siedziba Szwecja) wprowadzają konieczność/chęć - stosowania do wszelkich naszych rozliczeń finansowo-księgowych kursów walut zabudżetowanych na dany rok (ustalony kurs przez grupę na dany rok na podstawie prognoz w porozumieniu z bankiem Szwedzkim). Ma to dla grupy znaczenie przy raportowaniu przez nas comiesięcznych wyników spółki. Ceny danych materiałów również są wprowadzane przez nas do systemu po kursie budżetowym na dany rok (tutaj 2009).
Czy zamiast kursów Narodowego Banku Polskiego, o których mowa w art. 12 ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych możemy stosować kurs budżetowy, po którym rozlicza się cała grupa?
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych mówi wyraźnie o obowiązku stosowania kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
Być może to urzędy podatkowe powinny udzielić zgody na stosowanie kursów walut innych aniżeli określone w ustawie?
Jak to się odbywa formalnie?
Również stosowanie kursów w zakresie rozliczania podatku od towarów i usług są wyraźnie w ustawie sformułowane (na dzisiejszy stan prawny - stosowanie kursów walut w ustawie o CIT i VAT się zrównały - stosujemy ten sam kurs).